Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dolejš: Modrá tvrz dostala vážné trhliny

Výtvarník Ateo  po svém glosoval výsledek senátní prohry Jiřího Dolejše | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtvarník Ateo po svém glosoval výsledek senátní prohry Jiřího Dolejše | foto: Ateo

Z Prahy 8 rudá senátorská bašta nakonec nebude. Komunista Jiří Dolejš zde v souboji se senátorkou Danielovou Filipiovou z ODS neuspěl. I tak se na jeho tváři zračí spokojenost. Sám má stále mandát poslance a výsledek považuje za příslib do budoucna. "Modrá tvrz dostala vážné, možná trvalé trhliny," řekl Dolejš LN ve štábu KSČM na Praze 1 v ulici Politických vězňů.

Po sečtení více než poloviny hlasů to vypadá, že křeslo v Senátu nezískáte. Cítíte to jako neúspěch, když jste v prvním kole zvítězil?
V žádném případě to neberu jako neúspěch. Já jsem bral jako úspěch postup do druhého kola z první pozice. Druhé kolo také beru jako částečný úspěch, protože se mi podařilo oslovit nové voliče.Dostal jsem šest a půl tisíce hlasů, takže je to zhruba o třetinu více. Je to avízo i pro určitý koaliční potenciál.

Myslíte že po vašem zisku v krajských i senátních volbách bude o koalice s komunisty větší zájem?
Ten koaliční potenciál musíme pěstovat, musíme být více otevření. Voliči by měli více vnímat, že komunista ve volbách není jen vyslaný stranickým sekretariátem, ale že je to osobnost, která něco umí a která je schopná komunikovat s jinými osobnostmi a subjekty.

Takže by se podle vás KSČM už neměla tolik vymezovat vůči ostatním stranám?
Přesně tak. Stavět více na myšlenkách, na projektech.

Proč si myslíte, že nakonec uspěla paní Filipiová a vy jste prohrál?
Tak ta kampaň ODS byla skutečně masivní a navíc Praha 8 je tradičně voličsky hodně doprava. Ale na to, jak byla kampaň masivní, to byl úspěch. Dříve bych ty hlasy pravděpodobně nedostal. Ta modrá tvrz dostala vážné, možná trvalé trhliny.


A v ostatních obvodech jak se zatím zdá komunisté nakonec nezabodovali. Křeslo pravděpodobně obhájí jen jeden senátor. Nečekal jste přeci jen více?
Kromě pana senátora Jaroslava Kubery, který je fenomén jsme všude stáli proti sociálním demokratů. Z toho vyplývá, že volič, pokud se rozhoduje pro změnu, tak váhá, zda volit KSČM nebo ČSSD. Je vidět, že sociální demokracie už bez komunistů nemůže být tak silná a že nám ti voliči zas tak neutíkají. Ta pozice není až tak nerovnoprávná.

Praha 8

podrobný výpis
Podíl zpracovaných dat: 100.00%
Daniela Filipiová
Ing. arch. Daniela Filipiová
ODS
62.42%
Jiří Dolejš
Ing. Jiří Dolejš
KSČM
37.57%


Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...