Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kardinál Duka odsloužil ve svatovítské katedrále rekviem za Albrightovou

V Katedrále Sv. Víta proběhla zádušní mše za bývalou ministryni zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightovou, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. (30. března 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Zádušní mši za zesnulou americkou političku českého původu Madeleine Albrightovou odsloužil ve středu večer ve svatovítské katedrále pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Bývalá americká ministryně zahraničí zemřela minulý týden ve věku 84 let.
  22:31

„Madeleine Albrightová, americká diplomatka a politička je i naší rodačkou a ženou, která se zasloužila o lepší život v mnoha regionech a o začlenění naší země do svobodného světa,“ uvedl kardinál Dominik Duka.

Zádušní mše za Madeleine Albrightovou

Rodačka z pražského Smíchova, jejíž rodina opustila Československo nejdříve za druhé světové války a pak po komunistickém převratu, byla ministryní zahraničí USA v letech 1997 až 2001 v administrativě demokratického prezidenta Billa Clintona. Byla první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.

Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN. Pojilo ji přátelství s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a významně se zasloužila o členství Česka a dalších středoevropských států v Severoatlantické alianci.

V roce 1999 patřila Albrightová k největším obhájcům bombardování Jugoslávie, které mělo zabránit srbským etnickým čistkám v Kosovu.

Po celý život si Albrightová udržela znalost češtiny i blízké vazby ke své rodné vlasti. V roce 2012 jí prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, což je ve Spojených státech nejvyšší civilní vyznamenání.

Autoři: ,