130 let

DOPISY REDAKCI

Česko

Kdo pozval komunisty vládnout?

Ad LN 6. 11.: Komunisté budou vládnout v krajích...

Leckterý demokratický, případně pravicový volič je rozčarován z faktu, že se komunisté dostávají ke krajským vládám. Politici ODS vyjadřují své rozčarování z oranžovo-rudých koalic a vidí v jejich vzniku poslední krok před účastí komunistů ve vládě Česka za dva roky.

Pokud bude chtít pravicové spektrum naší politické scény a zejména ODS čelit tomuto reálnému nebezpečí, musí si především uvědomit, co se vlastně v letošních volbách stalo. Musí pochopit, že klíčovým viníkem nástupu komunistů k moci nejsou vítězové krajských voleb a ČSSD, ale že jím je sama ODS, která svým všeobecným výkonem politiky odradila své voliče od toho, aby dali jejím kandidátům své hlasy, a naopak motivovala k účasti ve volbách své politické odpůrce. Současná ČSSD a komunisté jsou politickými, ideologickými a personálními charaktery přirozenými spojenci, takže jim z logiky věci není co vyčítat.

Až si to ODS uvědomí, bude muset nalézt ve svých řadách nové politiky, kteří si získají znovu důvěru středopravých voličů. Až je ODS nalezne a zformuje své řady, bude muset zpracovat základní a věrohodné teze nového programu, které nabídne veřejnosti, a bude muset pokorně požádat o novou politickou důvěru. Bohužel to vypadá tak, že ODS zatím ani nepochopila, kdo je příčinou nástupů komunistů k moci a proč prohrála volby. Škoda.

Luděk Zdražil, Opava

Další znamení úpadku

Ad LN 6. 11.: Je tu Obama! Přichází změna

Zvolení Baracka Obamy prezidentem USA - především pro jeho nesporné řečnické schopnosti - je spolu s benevolentním přijímáním imigrantů z přelidněných afrických a asijských zemí (a např. uznáním nezávislosti muslimských Albánců na historickém srbském území Kosova) dalším projevem vývojově asi nezbytného postupného úpadku evropské a severoamerické civilizace v její dosavadní podobě. Jan Rak, Ústí nad Labem

Pět a půl člověka

Ad LN 6. 11.: Hudební diář

Nemyslím si, že by „kronikářské“ zachycování hudebního života mohly řešit deníky - v tom směru nemusí Jana Kačurová své Lidovky vyviňovat. Díky za glosu, chci se ohradit jen vůči jedinému přesvědčení stran dnešní hudby. Totiž že „těch pět a půl člověka, které to opravdu zajímá, si noviny stejně nekupuje“.

Nikdy jsem totiž nepřišel na způsob, jak vidět lidem do hlavy a s určitostí zjistit, co je (ne)zajímá. Hudba je v tom ohledu naprosto nevyzpytatelná. Nikdo by nesázel na nějaké staré Kubánce - a přece horečka jménem Buena Vista Social Club vypukla bůhvíjak sama, ještě před Wendersovým filmem. Když Jiří Schmitzer nebyl populární asi prvních patnáct let písničkaření, co pak způsobilo ten boom? Hranice (ne)známého je v umění klikatá a mlhavá!

Pražská Dobrá čajovna na Václaváku není zrovna masové médium, v tom se asi shodneme. Včera jsem v ní potkal kluka s manicky rychlými pohyby a kamerou. Byl to Vincent Moon - ten, který stojí za legendárním filmovým webem Blogotheque, dokumentujícím dnešní chytrý pop. Nedávno točil oficiální videa k novým R. E. M. (live za jízdy v autě, znáte?), teď dokumentuje stokrát méně hvězdné české muzikanty. Na ničí objednávku, z vášně a kronikářského pudu. Je to nudař se zájmem o malá jména, nebo hvězda, které do nezávislé zóny chodí zakázky od R. E. M.? Tak často rozhoduje jen úhel pohledu!

Možná se pletu, ale za tolika neznámými jmény (hudebníků, aktivistů, firem...) jsou tak silná a široce sdělná témata, že skepsi stran fatální neatraktivnosti neuznávám. Napsat cosi sdělně jako první je těžký, ale docela rajcovní úkol. Tradiční odrazující brainwashing na redakčních poradách může být přitom docela dobrý trénink, jak pro své téma hledat přesvědčivá slova.

Pavel Klusák, Praha

Co je nutí?

Ad LN 7. 11.: Klaus už může všechno. Bohužel

Chtěl bych poděkovat za odvážný článek, kde podle mě zaznělo bez obalu to, co si myslí „mlčící většina“. Ono se totiž stačí podívat na internetové stránky pana prezidenta a zvláště na komickou rubriku Jinýma očima. Vztek, nešikovnost a obhroublost, s jakou se dva hradní poradci verbálně projevují (mimochodem jediní dva přispěvatelé - vskutku široká názorová platforma a nechtěná demonstrace hradní zakuklenosti), mě upřímně děsí. Člověk si říká, co jinak zřejmě inteligentní dospělé lidi nutí projevovat se slovníkem laciných ideologů, v duchu vidím pana prezidenta vytahovat z náprsní kapsy cukřík.

Lukáš Sommer, lukas.sommer@centrum.cz

Taková povinnost neexistuje

Ad LN 5. 11.: Kunderova jedenáctka

Podle pana Petráčka „Kundera pravdu zamlžuje a klíčovou osobní zpověď odmítá“. Kundera ale zcela jasně řekl, že nikoho neudal. Pan Petráček mu nemusí věřit, kde je tu však nějaké zamlžování? Kundera také může mít dobrý důvod o věci nemluvit, i když něco ví - pravdivou výpovědí by třeba postavil do špatného světla jinou osobu.

Dobová představa, že člověk je povinen se zpovídat badatelům, tisku a veřejnosti, je stejně scestná jako představa padesátých let o povinnosti zpovídat se straně a policii. Podle Desatera pouze nemáme podávat křivé svědectví proti svému bližnímu. Žádná povinnost všechno sdělovat a zveřejňovat neexistuje. Jan Novotný, Brno

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

  • Vybrali jsme pro Vás