130 let

Drahý nájem je prý lepší než koupě

Česko

Radnice přiřkla zakázku firmě bývalého místostarosty. Podle opozice na tom obvod tratí, nákup by vyšel levněji

PRAHA Přes šest milionů korun zaplatí Praha 5 za nájem moderní mobilní kanceláře, v níž na Andělu funguje kontaktní místo Czechpoint. Podle opozice by vyšlo levněji, kdyby si radnice skleněnou boudu koupila.

„Protože kancelář přesuneme do Barrandova, neuvažovala rada městské části o jejím nákupu. Ve chvíli, kdy bude vyřešen problém s tamější poštou, je otázka, zda mobilní kancelář nebude nadbytečná,“ odráží kritiku mluvčí radnice Radovan Myslík.

Městská část pod vedením Milana Jančíka uzavřela smlouvu se společností Marlyle už loni v březnu, letos byla prodloužena až do konce roku 2015. „Výběrové řízení bylo vedeno řádným způsobem, vybrali jsme nejlevnější variantu,“ vzpomíná na zářijové rozhodování radní Michal Šesták (ČSSD).

Jako možné úskalí nevnímá ani to, že Martin Stránský, jednatel společnosti Marlyle, působil do roku 2006 jako místostarosta Milana Jančíka. „To, že Stránský někdy působil na radnici, mu nemůže komplikovat podnikatelský záměr,“ odmítá Šesták možné nařčení ze střetu zájmů.

Sám Stránský by byl podle svých slov radši, kdyby si Praha 5 jeho mobilní kancelář koupila. Ovšem pronájmem si vydělá víc. Podle údajů jeho firmy by měla mobilní kancelář stát maximálně čtyři miliony korun, počítáme-li tedy celkovou zastavěnou plochu. Město přitom za nájem vydá více než šest milionů.

Věděla tohle rada, když letos 7. září schvalovala prodloužení nájmu? „Tuto informaci nemám,“ reaguje Pavel Šesták. Dodává, že podle něj se do ceny promítá třeba i úklid kolem moderního Czechpointu. Kandidát na starostu Jiří Vejmelka (VV) kritizuje fakt, že radnice schválila tak velkou zakázku několik týdnů před volbami. Na současnou radu tak včera podal trestní oznámení. Případem by se měl zabývat i antimonopolní úřad.

Autor: