Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ovlivní pád vlády volební preference? V posledním průzkumu ČSSD spadla na 12 procent

Česko

  13:19aktualizováno  2. května 15:39
PRAHA - Předseda vlády Bohuslav Sobotka v úterý řekl, že jeho vláda podá demisi. Celý víkend se čekalo, zda odvolá ministra financí Andreje Babiše. I to tímto krokem vyřešil. Jak ukázal poslední dubnový průzkum agentury Kantar TNS pro Českou televizi, sněmovní volby by vyhrálo hnutí ANO s 31,5 procenta hlasů před ČSSD s 12 procenty. Třetí ODS s 11,5 procenta se dostala před komunisty.

Premiér Bohuslav Sobotka a první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš vystoupili v Praze na tiskové konferenci po bilanční schůzce. foto: Petr TopičMAFRA

Lidovci s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) opět přesáhli deset procent, které jako koalice potřebují ke vstupu do Sněmovny.

Poslance by měla ještě TOP 09 a Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD). Vyplývá to z dubnového volebního modelu společnosti Kantar TNS, jehož výsledky v neděli zveřejnila Česká televize (ČT).

Volební model

Průzkum se mezi 853 lidmi uskutečnil mezi 1. a 24. dubnem, tedy ještě před vyhrocením nynějších sporů ve vládní koalici.

Premiér oznámil demisi vlády

Podpora ANO i sociálních demokratů proti březnovému průzkumu Kantar TNS klesla o půl procentního bodu. V průzkumu Kantar TNS má ČSSD výrazně nižší podporu než u jiných agentur, podle jejichž dotazování by sociální demokraty volilo kolem 16 procent lidí.

Třetí ODS si polepšila o tři procentní body. Čtvrtá KSČM s 10,5 procenta ztratila procentní bod. ODS přeskočila KSČM na třetím místě po zhruba dvou letech, řekl ČT spoluautor průzkumu Pavel Ranocha.

Lidovci se STAN by měli dohromady 10,5 procenta, stejně jako v březnu. Pro jejich koalici by to tedy bylo dost na vstup do Sněmovny. Podpora KDU-ČSL stoupla o půl procentního bodu na sedm procent, hnutí STAN stejným tempem klesla na 3,5 procenta. SPD i TOP 09 by stejně jako v březnu u volebních uren vybralo shodně 6,5 procenta.

Autor: