Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vakcín máme dostatek, epidemie nehrozí, říká ministerstvo o černém kašli

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Česko má dostatek očkovacích vakcín a léků proti černému kašli, uvedl na setkání s novináři náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Dodal, že situace je pod kontrolou a Česku nehrozí epidemie. Spolu s odborníky apeloval na očkování dětí a přeočkování dospělých.
  8:29aktualizováno  9:03

„Můžeme ujistit, že vakcín máme dostatek,“ řekl Pavlovic. Dodal, že ministerstvo monitoruje situaci a případy černého kašle nejen v Česku, ale i ve světě, a ujistil, že epidemie nehrozí.

Podle ředitelky Státního zdravotního ústavu Barbory Mackové jsou vlny zvyšujících se čísel černého kašle běžné. „Epidemické cykly se opakují,“ řekla.

„To, co evidujeme po pandemii covidu, je ovlivněno také tím, že byla restriktivní opatření ve smyslu ochrany jednotlivce, ať už nošení roušek nebo doporučení k nesetkávání se,“ uvedla a zdůraznila důležitost očkování. „Nejdůležitější prevencí je očkování, které je v České republice dostupné a běžné už u dětí,“ pokračovala.

S tím souhlasí i předseda Národního institutu pro zvládání pandemie Roman Chlíbek. Podle něj je nejdůležitější dodržovat očkovací kalendář. „Během prvního roku života dostávají děti tři dávky vakcíny. Proočkovanost je dobrá, skoro 97 %. Problém je, že přeočkovanost v dalším věku klesá,“ řekl. Podle něj je potřeba, aby děti chodily na přeočkování v pěti a deseti let. Zdůraznil, že je lékaři doporučeno, aby se těhotné ženy nechávaly také přeočkovat.

„Epidemická situace je klidná“

„V tuto chvíli jsou to jednotky pacientů,“ řekl k černému kašli předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP Pavel Dlouhý. V porovnání s lednovým množstvím pacientů s covidem nebo chřipkou situace podle něj vůbec není kritická.

„My máme pořád plné ruce práce s pacienty s běžnými respiračními infekty,“ řekla členka výboru společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Ludmila Bezdíčková.

Zdravý člověk bez větších zdravotních potíží se zvládne vyléčit z černého kašle v domácí péči. Nebezpečná je nemoc hlavně pro nejmenší děti do jednoho roku nebo dvou let. Očkování pro děti plně hradí pojišťovna. O hrazeném očkování pro dospělé se zatím podle Národního institutu pro zvládání pandemie vedou debaty.

„V tuto chvíli je čas na to, aby NIKO urychleně vyjednával s pojišťovnami a domluvil přeočkování dospělých a těhotných,“ řekl Chlípek.

„Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách, medián věku je 33 let. Nejvyšší nemocnost zaznamenáváme u mladých mezi 15 až 19 lety,“ uvedl v pondělí Státní zdravotnický ústav (SZÚ). U dětí do jednoho roku života, které nemoc nejvíc ohrožuje, je letos hlášeno 43 případů.

Důvodů, proč se černý kašel nyní v Česku šíří více, může být podle odborníků několik. Větší vlny nákazy se vrací pravidelně po několika letech. Očkovat se také začalo vakcínami, které jsou pro malé děti šetrnější a mají méně nežádoucích účinků, tvoří ale jiný typ imunity. Nižší je také proočkovanost populace, protože někteří rodiče své děti očkovat nenechávají nebo podání vakcíny odkládají.

Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence a kojence, zejména mladší čtyř měsíců, protože se u nich mohou rozvinout život ohrožující komplikace. Typický je záchvatovitý kašel trvající déle než týden, může se objevovat krátká zástava dechu a potom zajíkavý nádech.

Očkování proti černému kašli je v Česku povinné, dává se jako součást takzvané hexavakcíny, kterou dostávají děti v prvním roce života a znovu se přeočkovává v deseti nebo 11 letech. Podle odborníků ale ochrana postupně slábne, proto doporučují přeočkování i dospělých.

V letech 1984 až 2004 nemoci v ČR nikdo nepodlehl, v letech 2004 až 2009 evidují lékaři podle SZÚ čtyři úmrtí neočkovaných kojenců do jednoho roku věku, od roku 2014 do roku 2023 zemřelo šest lidí s potvrzeným černým kašlem: dvouměsíční dívka a pět seniorů. Jako poslední 76letý senior v loňském roce.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!