• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Europoslancům se nelíbí vepřín v Letech

Česko

Historická odpovědnost za koncentrační tábor leží na německých úřadech, tvrdí europoslanec Jan Březina.

BRUSEL Evropský parlament včera kritizoval Česko za situaci kolem vepřína v Letech u Písku. Vepřín stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Europoslanci vyzvali v rezoluci o strategii ve vztahu k Romům Evropskou komisi a další úřady, aby udělaly vše, co bude nutné k odstranění vepřína a k vytvoření odpovídajícího památníku.

Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková v reakci uvedla, že vláda by v dohledné době mohla tuto otázku uspokojivě vyřešit. Podle ministryně se nyní uskutečnila jednání s vedením Jihočeského kraje, obce Lety i firmy AGPI, která vepřín vlastní. Dosáhlo se nyní značného pokroku v jednáních a vláda snad bude s to v dohledné době dosáhnout přijatelného řešení. S tím však musí souhlasit především zástupci pozůstalých.

Poslanci ODS byli proti Rezoluce se nelíbí některým českým europoslancům, proti hlasovali například poslanci ODS. „Ve skutečnosti je vztah k romské menšině problémem komplexním a celoevropským, který se týká téměř všech členských zemí EU,“ řekl europoslanec Jan Zahradil a dodal, že je nepřijatelné, aby v rozporu se skutečností byla v tomto ohledu demonstrativně pranýřována pouze jedna země.

Podobný názor vyslovil i lidovec Jan Březina. „Chce-li Evropská unie do této otázky spadající do svrchované pravomoci orgánů ČR zasahovat, měla by jedním dechem dát na stůl potřebné dvě miliardy korun, které jsou k likvidaci prasečáku a k vybudování památníku potřeba. Bez toho se jedná jen o laciné a populistické moralizování,“ doplnil.

S rezolucí o jednotné strategii ve vztahu k Romům přišel německý poslanec za Zelené Milan Horáček, což se nelíbí Březinovi. „Když už má potřebu za Lety někoho kárat, měl by si vzít na paškál německé orgány jako právní nástupce německé nacistické moci, která byla v protektorátu Čechy a Morava nositelem moci,“ řekl český europoslanec a dodal, že historická odpovědnost za existenci koncentračního tábora v Letech neleží na českých orgánech, ale na německých.

Po jednotné strategii, která by zajistila ochranu romské menšiny, už dlouho volají neziskové organizace. Diskriminací Romů by se měla zabývat skupina, která má na starosti lidská práva a skládá se z 10 eurokomisařů. Jejím členem je i Vladimír Špidla.

Autor: