Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Švýcarská policie zadržela europoslance Ransdorfa. Měl se podílet na podvodu v bance

Švýcarská policie zadržela 4. prosince českého europoslance za KSČM Miloslava... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarská policie zadržela 4. prosince českého europoslance za KSČM Miloslava... | foto: ČTK

PRAHA Švýcarská policie zadržela europoslance Miloslava Ransdorfa. Měl se podílet na podvodu v jedné z tamních bank, odkud se skupina lidí snažila na falešné doklady vybrat větší obnos peněz. „Vyslechli jsme ho spolu s dalšímu třemi muži ze Slovenska. Pak byl předán státnímu zástupci,“ uvedla mluvčí curyšské policie.

V jedné z curyšských bank tamní policie zadržela skupinu lidí, kteří se údajně snažili na falešné doklady získat větší obnos peněz. Mezi nimi byl i komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf. V pátek večer policie Ransdorfa propustila, uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

„Potvrzujeme, že byl tento muž zatčen. Vyslechli jsme ho spolu s dalšímu třemi muži ze Slovenska. Pak byl předán státnímu zástupci,“ uvedla pro server Aktuálně.cz Judith Hoedlová, tisková mluvčí policie v Curychu. „Případ nyní od policie převezme Státní zastupitelství. To také rozhodne, zda a v jaké míře se na českého europoslance ve Švýcarsku vztahuje imunita,“ dodala pro MF DNES.

Server dennikn.sk uvedl, že trojice Slováků zadržená s Ransdorfem chtěla ze švýcarské banky vybrat 350 mil. eur (9,45 mld Kč). Jde údajně o bílé koně.

Imunita v Europarlamentu

  • Podle Protokolu o výsadách a imunitách Evropské unie jsou europoslanci chráněni imunitou při zasedání Evropského parlamentu na území vlastního státu a na území všech ostatních členských států unie nemohou být zadrženi ani soudně stíháni.
  • Jsou rovněž chráněni imunitou při cestě na zasedání Evropského parlamentu a při návratu z něj. V případě přistižení při činu se imunity nelze dovolávat, Evropský parlament má právo svého člena imunity zbavit.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková už potvrdila, že česká policie spolupracuje se Švýcary ohledně pokusu o podvod, na kterém se měl podílet český občan. Ministerstvo zahraničí ale takovou informaci odmítlo potvrdit. „V tuto chvíli nemáme žádnou oficiální informaci,“ uvedla pro týdeník mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Se zprávou přišel jako první týdeník Respekt, který upozornil na to, že Ransdorf v pátek do své kanceláře v Praze vůbec nedorazil a od čtvrtka nebyl k zastižení ani na telefonu.

Finanční potíže

Od rána mu marně volala i vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá. O Ransdorfovi neměli žádné zprávy ani straničtí kolegové. „Celý den jsme měli vrcholné stranické jednání a o tomto nepadlo ani slovo. Dozvěděli jsme se to až později. Více zatím nevíme,“ uvedl pro Lidovky.cz Jiří Dolejš (KSČM).

Miloslav Ransdorf má dlouhodobě finanční problémy. V roce 2013 byla Ransdorfovi za vysoké dluhy vypsána exekuce majetku. Na částku 17 milionů se kvůli úrokům vyšplhal dluh za období deseti let poté, co si v roce 2003 půjčil od svého přítele 700 tisíc korun na stavbu vily. Ransdorf nakonec své dluhy splatil.

Miloslav Ransdorf

- Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1977), poté přednášel dějiny filozofie. V letech 1984 až 1990 byl zaměstnancem Prognostického ústavu Československé akademie věd (ČSAV).

- Členem komunistické strany je Ransdorf od roku 1972 (od roku 1990 KSČM); v letech 1993 až 2004 zastával funkci místopředsedy. V květnu 2004 neúspěšně kandidoval na předsedu strany.

- Do politiky vstoupil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR, v němž působil od června 1990 do konce roku 1992. V dolní komoře českého parlamentu pak zasedal v letech 1996 až 2004, kdy získal mandát v Evropském parlamentu (EP).

- Křeslo v EP Ransdorf naposledy obhájil v loňských volbách, je členem Skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL) a místopředsedou výboru pro průmyslu, výzkum a energii.

- Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody.

- Podle médií Ransdorf figuruje jako svědek (poškozený) v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.

- Je autorem několika publikací, například Nové čtení Marxe (1996).

- Je ženatý, s manželkou Vlastou má dceru Anetu.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ ELEKTROTECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč