• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Evropa a USA se střetly na Bali

Česko

Vyjednávání dohody o boji proti klimatickým změnám se protáhla. Evropa nakonec Američanům ustoupila

NUSA DUA, Bali Jednání o nové dohodě, která by nahradila Kjótský protokol, se včera v závěru zkomplikovala. Na konferenci OSN o změnách podnebí na ostrově Bali zástupci 190 zemí nepřestali jednat, přestože vypršel termín, kdy měla konference končit. Spojené státy, Kanada a Japonsko totiž odmítly přijmout návrh Evropské unie, aby se v dokumentu zavázaly ke snížení emisí skleníkových plynů o konkrétní objemy do roku 2020. Podle informací ze zákulisí Evropané nakonec ustoupili, výsledná podoba závěrečného dokumentu však nebyla do uzávěrky LN známa.

Evropská unie požadovala aby součástí takzvané „cestovní mapy“ z Bali byl závazek na snížení množství emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 25 až 40 procent v porovnání s rokem 1990.

Krach konference se ještě pokusila odvrátit hostitelská Indonésie, která předložila kompromisní návrh, který počítá s dlouhodobějším cílem snížit emise do roku 2050 o polovinu ke stavu v roce 2000.

Evropská unie, která žádá, aby bohaté země šly příkladem rozvojovým státům, obvinila Washington, že je při jednáních na Bali hlavní překážkou dohody. Spojené státy jsou také jedinou vyspělou zemí, která nepodepsala Kjótský protokol. Jeho platnost vyprší v roce 2012.

K dohodě mezinárodní společenství vyzval také nositel Nobelovy ceny za mír, bývalý americký viceprezident Albert Gore. „Nejsem oficiální činitel a nejsem svázán diplomatickými konvencemi,“ řekl. „Proto vám mohu říct nepříjemnou pravdu: Moje vlastní země, Spojené státy, jsou hlavním subjektem odpovědným za překážky v pokroku (jednání) tady na Bali,“ dodal Gore, který není členem oficiální americké delegace.

Šéf sekretariátu OSN pro klimatické změny Yvo de Boer ale včera sebevědomě prohlásil, že je velmi nepravděpodobné, aby nakonec zúčastněné státy nedošly ke kompromisu. „Je to sice možné, ale nestane se to, protože existuje velký tlak veřejnosti na dosažení výsledku při těchto jednáních. Nevěřím tomu, že by ministři odjeli z této konference, aniž by nalezli politickou odpověď na zprávy, které mají od vědců,“ řekl Boer. „A žádná země nechce být tou, kvůli které to celé zkrachuje,“ dodal.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun včera v Dili sdělil novinářům, že se v sobotu ráno vrací na Bali, aby se znovu setkal s delegacemi účastníků konference. Původně se měl z Východního Timoru vrátit do Indonésie, ale nikoli na Bali, nýbrž do Jakarty, kde má přednášet o globálních problémech.

V době urputných jednání odborníků na klimatické změny vydal britský meteorologický úřad zprávu, z níž vyplývá, že na posledních 13 let připadá 11 historicky nejteplejších roků. Letošní rok přitom bude sedmý nejteplejší od roku 1850.

Vůbec nejteplejší byl rok 1998, kdy teplota převýšila dlouhodobý průměr o 0,52 stupně.

Prezident Václav Klaus včera ve Vídni na vývoj konference reagoval tím, že konferenci označil za neuvěřitelnou. Podle Klause je neakceptovatelná nejen struktura konference, kterou tvoří „podivná směs“ zástupců vlád a nevládních organizací, ale i zásadní rozdíl mezi rétorikou, která ji provází, a realitou.

„Debata tam je zcela nestrukturovaná, je to jen ohňostroj slov, která jsou náhražkou za řešení současných problémů,“ řekl.

***

„Je to jen ohňostroj slov, která jsou náhražkou za řešení problémů.“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás