• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Vizualizace podoby vrtulníků Venom (v popředí) a Viper v českých barvách | foto: Bell Helicopter

Evropská komise zahájila řízení vůči Česku kvůli nákupu vojenských vrtulníků

Česko
  •   16:04aktualizováno  16:23
Evropská komise zahájila řízení vůči ČR, která podle komise při nákupu vojenských vrtulníků Viper a Venom z USA porušila směrnici o veřejných zakázkách v oblasti obrany. Česku komise vyčítá mimo jiné zneužití výjimky pro mezivládní zakázky. Vrtulníky za 17 miliard korun od amerického výrobce Bell objednala v roce 2019 vláda v čele s tehdejším premiérem Andrejem Babišem.

„Žádost o zaslání podkladů k zakázce od Evropské komise jsme obdrželi na konci října. Připravujeme odpověď, kterou odešleme začátkem ledna příštího roku. Stojíme si za tím, že náš postup v této zakázce byl procesně v pořádku,“ uvedl v roce 2020 tehdejší mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

„Můžeme potvrdit, že jsme dnes dokument obdrželi. Případem se Komise zabývá už od roku 2020 a zatím jej neukončila. Budeme prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí reagovat a pak vyčkáme na další rozhodnutí. O nákupu amerických vrtulníků rozhodla předchozí vláda a ministr obrany Lubomír Metnar,“ řekl redakci iDNES.cz současný mluvčí ministerstva obrany David Polák.

Výsledek tehdejší soutěže na nákup vrtulníků pro armádu několikrát neúspěšně napadl u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) druhý účastník soutěže, italský výrobce Leonardo. Avizoval, že pokud neuspěje se stížnostmi u českého úřadu, je připraven se obrátit právě na Evropskou komisi.

Mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových Venomů a čtyř bitevníků Viper podepsali 12.prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. Ministryně Jana Černochová pak v dubnu 2022 ve Washingtonu dojednala dodání dalších osmi starších strojů (dvou Venomů a šesti Viperů), které Praha získala od USA zdarma.

Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar je však přesvědčen, že při nákupu vrtulníků bylo vše správně. „Rozhodnutí vymanilo ČR ze závislosti na Rusku,“ řekl Metnar k informaci o zahájeném řízení.

Evropská komise připomněla, že cílem směrnice o zadávání zakázek v oblasti obrany je zvýšit transparentnost a otevřenost v rámci evropského trhu s evropským vybavením, zajistit rovné podmínky pro evropské společnosti a zároveň zajistit ochranu bezpečnostních zájmů členských států.

„Komise se domnívá, že zadávací řízení a podmínky uplatňované Českem při zadání zakázky nebyly v souladu se směrnicí o zadávání zakázek v oblasti obrany a se zásadami zakotvenými ve smlouvě o fungování EU,“ uvedla dnes unijní exekutiva.

Porušení, kterého se měla Česká republika dopustit, se týká obcházení směrnice o zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany, konkrétně možného zneužití výjimky pro mezivládní zadávání zakázek. „Přímé zadání zakázky je rovněž v rozporu se zásadami o zákazu diskriminace, rovném zacházení a transparentnosti tím, že společnostem z EU upírá možnost podat nabídku a účinně soutěžit o zakázku,“ vysvětluje komise.

Evropský soudní dvůr

Pokud Česko do dvou měsíců neuposlechne výzvy komise, nebo bude postupovat při nápravě nesprávně, může Evropská komise předat případ Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku.

Italský výrobce nabízel české armádě vrtulníky Agusta AW-139M. Nabídka sice byla přibližně o polovinu levnější než za americké stroje, ale podle obrany nesplňovala několik požadavků. Jedním z hlavních bylo odzkoušení vrtulníků ve skutečných bojových operacích.

Ministerstvo tak upřednostnilo stroje amerického výrobce Bell a uzavřelo smlouvu na úrovní vláda-vláda. První stroje získala armáda v loňském roce.

Autoři: miv, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás