Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Expremiér Topolánek pomluvil premiéra Babiše u Američanů před návštěvou u Trumpa: ‚Je to křivák‘

Česko

  5:00
PRAHA - Bývalý premiér Mirek Topolánek se v noci na včerejšek opřel na Twitteru do Andreje Babiše, když pod příspěvkem amerického velvyslance kritizoval USA za přijetí "křiváka" v Bílém domě. Naznačil, že je to možné jen díky zájmům společnosti Westinghouse.

Mirek Topolánek foto:  Petr Topič, MAFRA

„Zájem Westinghousu musí být velice silný, když americká administrativa přijme v Bílém domě bolševika, agenta komunistické zpravodajské služby a křiváka. Nebo je to jinak?“ napsal v noci na pátek gramaticky nepřesnou angličtinou pod tweet amerického velvyslance Stephena B. Kinga bývalý český premiér Mirek Topolánek.

21.února 2019 v 21:55, příspěvek archivován: 22.února 2019 v 15:39

@USAmbPrague @AndrejBabis @strakovka Westinghouse's interest must be very strong when the US administration accept invitation of bolshevik, agent of communist Intelligence Service and crook in the White House. Or is it different?

Co dostane prezident Trump od Babiše? Ve hře může být flinta nebo golfová hůl

Opožděně tím reagoval na středeční oznámení amerického velvyslanectví, že předseda české vlády Andrej Babiš dostal pozvánku do Bílého domu. Návštěva se uskuteční 7. března, premiér zavítá do Washingtonu v doprovodu své manželky. Detaily setkání zatím nejsou známé. Podle dosavadních spekulací by mohlo dojít na jednání o clech, nákupu amerických vrtulníků či o dostavbě jaderných bloků v České republice.

Monika Babišová a Melania Trumpová
Dělá to kvůli přijetí v Bílém domě?

Právě s posledním zmíněným tématem je spojena společnost Westinghouse, kterou na Twitteru zmínil Topolánek. Je totiž jednou z firem, která se objevuje v úvahách o výstavbě jaderných bloků v Česku.

Současný předseda české vlády v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že ačkoliv při schůzce s Donaldem Trumpem může na jadernou energetiku přijít řeč, bude to především společnost ČEZ, kdo bude vybírat dodavatele, nikoliv vláda.

Topolánek ještě v pátek na Twitter připsal, zda by mohl Babišovi „už konečně někdo říct, že před ním tam (v Bílém domě – pozn. red.) bylo šest jiných českých premiérů. Aby nepraskl dříve, než tam odletí.“

‚Topolánek vyjádřil svůj názor’

Podle bývalého diplomata Petra Koláře se však o žádné faux pas nejedná. „Mirek Topolánek je dnes soukromá osoba, vyjádřil svobodně svůj názor svým osobitým stylem,“ uvedl pro server Lidovky.cz.

Na setkání miliardářů v Bílém domě bude mít Babiš navrch. Je bohatší než Trump

„Americká diplomacie pracuje s tím, co jí český volič připravil. Nemusí se nám to líbit, ale Andrej Babiš je premiér vzešlý ze svobodných voleb. Na rozdíl od prezidenta Zemana se nepodbízí ani Číně, ani Putinovi, neútočí na naše zpravodajské služby a spojenecké závazky drží,“ doplnil Kolář.

Podle dalšího bývalého diplomata Tomáše Pojara „je dobře, že se český premiér dostane po dlouhé době do Bílého domu“. „Dostavba Temelína je jistě jedním z důvodů pozvání, rozhodně však není důvodem jediným,“ uvedl pro Lidovky.cz Pojar. „Před pár dny byl v Bílém domě rakouský kancléř a nevšiml jsem si, že by Rakousko stavělo nějaké jaderné elektrárny.“

Monika Babišová a Melania Trumpová se poprvé setkaly loni v listopadu.

Babiš říká, že setkání s prezidentem Trumpem bude vyvrcholením vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou.

„Tento rok si připomeneme 20 let vstupu do NATO. Naše vztahy byly za poslední dobu velice intenzivní,“ uvedl ve středu v prvním komentáři oficiálního pozvání do Bílého domu Babiš. Následně zdůraznil, že rozhodně nešlo o soutěž mezi Strakovou akademií a Hradem. Zeman totiž žádal o návštěvu též, ale zatím mu nebylo vyhověno. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka pozvánka pro Babiše českou hlavu státu těší. „Jde o zájmy naší země,“ uvedl pro rádio Impuls.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat