130 let

BIS: Ruský agent měl vazby na české politiky. Čína je zpravodajská hrozba

Česko
  •   11:53aktualizováno  13:30
Bezpečnostní informační služba informovala v pondělí o ruském agentovi s vazbami na české novináře a politiky. Ve výroční zprávě za rok 2021 také uvedla, že Čína představuje podle české kontrarozvědky rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu. Sídlo služby při této příležitosti navštívil premiér Petr Fiala.

Podle BIS ruský agent využíval své styky v Česku k nastolování proruské politické agendy, koordinaci veřejných vystoupení politiků nebo medializaci témat, která jsou v souladu se zájmy Ruska.

„Vlivová skupina“, jejíž je agent součástí, podle kontrarozvědky disponovala dostatkem finančních prostředků k tomu, aby udržovala nebo i rozšiřovala okruh proruských novinářů a aktivistů. Proplácela jim náklady na přípravu materiálů a někdy i cesty do zahraničí.

Podle české kontrarozvědky představuje Čína rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu. V roce 2021 BIS zaznamenala celé spektrum jejích vlivových operací, které byly proti zájmům České republiky.

Čínští zpravodajci v roce 2021 působili pod diplomatickým nebo novinářským krytím. Do jejich zpravodajských aktivit se zapojili i čínští kariérní diplomaté, uvedla BIS. Čína měla zájem třeba o predikce politického vývoje v ČR nebo o povolební scénáře. Po sněmovních volbách Čína ztratila „některé dlouhodobě budované kontakty“, upozornila kontrarozvědka. Hledala proto mezi politiky nové partnery.

BIS v souvislosti se snahou získat v Česku pokročilé technologie varuje před akvizicemi Číny v českých společnostech a před snahou o přenášení výroby do Číny.

Čína podmiňovala poskytnutí své vakcíny proti covidu-19 okamžitým ukončením spolupráce mezi ČR a Tchaj-wanem, uvedla BIS ve výroční zprávě

Vláda se podle Fialy blíží k tomu, aby zřídila funkci poradce pro národní bezpečnost. V programovém prohlášení slíbila, že post nadresortního poradce zřídí do konce roku 2022, aby koordinoval boj proti hybridním hrozbám či dezinformacím. Fiala to v pondělí označil za klíčové z hlediska provázanosti všech složek bezpečnosti státu. „Rozpracovány jsou nyní dvě varianty, obě mají své výhody, dovedu si představit cestu bez legislativní úpravy,“ řekl.

Koudelka ocenil aktuální spolupráci tajných služeb. Zřízení poradce pro národní bezpečnost považuje za důležité z toho důvodu, aby vláda dostala ke každému problému komplexní názory od všech tajných služeb, tedy BIS, ale také Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

„Je nutné, aby k této funkci byli vybráni lidé, kteří mají důvěru celé zpravodajské komunity,“ uzavřel Koudelka.

Volby a dezinformace

Bezpečnostní informační služba nezaznamenala, že by dezinformace spojené s loňskými sněmovními volbami byly koordinované. Jejich dopad hodnotí ve výroční zprávě za minulý rok jako marginální.

Dominantní roli hráli podle dokumentu spíše než externě koordinované kampaně domácí šiřitelé dezinformačního obsahu. Dezinformace podle zprávy šířili i někteří kandidáti.

„Ačkoli se vyskytly informace mající za cíl podlomit důvěru ve volební proces, BIS nemá poznatky, že by je někdo koordinoval,“ píše se ve zprávě.

Dopad hodnotí služba jako marginální. Domácí dezinformátoři podle ní v souvislosti s parlamentními volbami opakovaně recyklovali fámy, lži a manipulace, které mezi sebou sdílely zejména uzavřené komunity.

Celkově byla loni podle hodnocení BIS dezinformační scéna vzájemně propojená, ale decentralizovaná, přičemž dezinformace a konspirační teorie šířila převážně uvnitř komunity. Dezinformátoři cílili na lidi ve zhoršené životní situaci a nespokojené frustrované jedince.

Jednou z hlavních motivací přitom byla vidina zisku v podobě příspěvků od publika. Někteří dezinformátoři finanční profit měli, konstatuje BIS. Fámy šířili zejména po Facebooku, prostřednictvím řetězových e-mailů a dezinformačních webů. K radikálnější komunikaci využívala část antisystémového spektra sociální síť Telegram.

Mezi tématy převládala ta spojená s epidemií covidu-19, očkováním a protiepidemickými opatřeními. Někteří kandidáti šířili dezinformace i v rámci své volební kampaně, po jejich volebním neúspěchu se proticovidová scéna podle BIS propojila a začala své aktivity koordinovat.

Anti-covid hnutí podle zprávy tak poskytlo prostor pro šíření radikálních a extremistických tezí do společnosti. „Obdobnou kooperaci napříč antisystémovým prostředím lze v českých poměrech považovat za unikátní, mobilizační potenciál hnutí však zůstal nízký a z pohledu celospolečenského vlivu marginální,“ konstatuje zpráva.

Setkání po 24 letech

Fiala pražské sídlo kontrarozvědky navštívil a setkal se tam s týmem jejího šéfa Michala Koudelky. Po návštěvě označil na tiskové konferenci informace od BIS za cenné. Koudelka předsedovi vlády poděkoval, podobné vystoupení po návštěvě BIS naposledy zorganizoval tehdejší prezident Václav Havel.

„Před 24 lety přistoupil po návštěvě BIS před novináře prezident Havel, dnes je to premiér Fiala,“ poznamenal Koudelka a označil návštěvu premiéra za čest. „Vážíme si toho, je to pro nás vysoké ocenění,“ uvedl.

Fiala ocenil možnost BIS navštívit a mluvit s vedením kontrarozvědky. „Pokládám za důležité, že jsem měl možnost podívat se do budovy a hovořit s týmem pana ředitele Koudelky,“ řekl premiér.

Kabinet si je podle něj vědom důležitosti činnosti BIS a Fiala je přesvědčen, že například kvůli válce na Ukrajině je práce tajných služeb ještě důležitější. Informace od BIS považuje za cenné a důležité.

Autoři: ČTK, vap