• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Fidel hodlá Kubu řídit dál

Česko

ANALÝZA

Fidel Castro končí - Kubánský diktátor se vzdal funkce prezidenta a vrchního velitele

HAVANA/PRAHA Známý disident a spisovatel Raúl Rivero říká, že změna ve vrcholných funkcích na Kubě se podobá honu na medvěda. Ten je nalákán do pasti v určitou hodinu a do místa, kde se nachází vůdce, kterému jen stačí zamířit a zvíře skolit. Se stejným do detailu naplánovaným vývojem byla podle Rivery připravena i výměna Fidela Castra. Zdá se, že disidentova slova, který strávil dva roky v kubánském žaláři, se naplňují.

Fidel Castro se vzdal všech svých funkcí po téměř 50 letech. Určitě to pro něj nebylo snadné rozhodnutí, zvlášť pokud se berou v potaz některá jeho prohlášení. Jedno z nejprůkaznějších učinil zhruba před pěti lety, kdy se zamýšlel nad osobou, která by po něm mohla otěže revoluce (rozuměj absolutní nadvládu) převzít. „Stále se nenašla dostatečně morálně silná osobnost, která by v kubánské revoluci mohla pokračovat,“ uvedl tehdy Fidel.

Později ale přeci jen prozradil, že by ho jednou mohl nahradit jeho bratr Raúl. Muž, který mu po celé půl století lidově řečeno kryl záda. „Raúla nelze podceňovat, má stejné geny jako Fidel. Možná zahájí nějaké ekonomické reformy, politické ale vylučuji,“ řekla o něm v Miami Alina Fernandézová, jediná oficiálně známá dcera Fidela Castra.

Ten tak může dál tahat za nitky, navíc si Raúla tak říkajíc vyzkoušel během zkušebního období 19 měsíců, kdy ho po svém onemocnění pověřil dočasným vůdcovstvím.

Fidel Castro si možná pohrával s myšlenkou, že se opět plně ujme moci, jeho zdravotní stav ho ale, zdá se, donutil reálný stav věci přehodnotit neboli přijít s „medvědem“. Do čela bude dosazen dostatečně prověřený a revoluci oddaný člověk, přičemž není snad lepší volby, než je sázka na bratra, který bude navíc ideologicky řízen. Tuto roli přitom na sebe vezme právě Fidel Castro, který je sice ve špatném fyzickém stavu, stále si ale údajně zachovává bystrého ducha. Tak o něm mluvili mnozí státníci.

Vedle Huga Cháveze, jehož patetická provolání o nezlomitelném vůdci je nutno brát s rezervou, se tak nedávno vyjádřil i brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Jeho revoluční horlivost jistě není tak silná jako u Cháveze, tudíž mohou být jeho slova „objektivnější“. Fidel Castro, dokud bude naživu, se tak jak naznačovali někteří pozorovatelé, opravdu může ujmout role podobné zakladateli čínského komunismu Mao Ce-tungovi. Ten na sklonku svého života, kdy se jeho zdravotní stav rovněž dramaticky zhoršil, stáhl do ústraní, ale zemi přesto řídil.

Není přitom vyloučeno, že komunistická strana Kuby dá Fidelovi v tomto smyslu požehnání a v neděli, kdy parlament bude volit politbyro včetně hlavy státu (šéfa státní rady), mu přidělí funkci „čestného vůdce“. Rezignace Castra, tedy ještě před pár lety něco nepředstavitelného, tak nyní po více než roce a půl od jeho dočasného odstoupení od moci, nebude mít pravděpodobně žádný velký efekt. Dramatické změny se dají očekávat až ve chvíli, kdy Fidel řekne své definitivní sbohem.

I poté ale může komunistická diktatura na Kubě pokračovat. Někteří experti přitom poukazují na Sovětský svaz po smrti Josifa Stalina. Trvalo celou jednu generaci, než se poměry změnily.

Rezignace Fidela nic moc pro život na Kubě nezmění. A ani jeho smrt nemusí znamenat konec režimu.

O autorovi| EDUARD FREISLER, Autor je spolupracovníkem LN

Autor: