Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volby v číslech: Filipiová zničila Dolejše, v Sokolově volil každý 10.

Volební urna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Levice ovládla Senát, pravice naopak čelí druhé drtivé porážce v sedmi dnech. Stěží se tak může utěšovat tím, že její kandidátka získala vůbec největší voličskou podporu. Podívejte se na účet 2. kola senátních voleb řečí čísel.

Mobilizace proti komunistovi Jiřímu Dolejšovi přihrála Daniele Filipiové vůbec největší počet hlasů v 2. kole senátních klání. Volilo ji hned 19 284 lidí, tedy třikrát více než v 1. kole.

Praha 8, kde Filipiová vyzvala právě Dolejše, je zajímavá ještě z jednoho důvodu: jako v jediném obvodu v něm přišlo v druhém kole hlasovat o sedm set víc voličů než v prvním, přesně 31 234. Celková volební účast tak atakovala 30 procent a byla tak jednoznačně největší v zemi.

Naopak největší úbytek voličů zachytili statistici v Rokycanech, kde přišlo ve srovnání s minulým týdnem k urnám o 25 166 lidí méně. Nutno poznamenat, že narozdíl od Prahy byly před sedmi dny senátní volby ve zbytku země spojené s hlasováním o krajských zastupitelstvech. Vůbec nejnižší volební účast zaznamenal Sokolov, kde se o senátorské křeslo prali nakonec vítězný Zdeněk Berka z ČSSD a Jiří Holan z KSČM.

Pirát, zelený, lidovec a také whistleblower Libor Michálek, který upozornil na korupci na ministerstvu životního prostředí, zase setnul svého protikandidáta vůbec největším rozdílem, alespoň vyjádřeno procenty. Stanislav Křeček z ČSSD dostal na Praze 2 25,6 procenta, zatímco Michálek bral zbytek: 74,39 procenta.

S trochou nadsázky lze vyhlásit také vítěze v anketě o nejvěrnější senátní voliče. Stal by se jím Stanislav Křeček z ČSSD, kterému v 1. i 2. kole dalo hlas téměř na vlas stejně lidí. Konkrétně 4046 a 4064.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...