• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Třináct zájemců o Hrad nedodalo zprávu z volební kampaně. Hrozí jim pokuta

Česko
  •   18:13
Třináct lidí neodevzdalo Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zprávu o financování kampaně v prezidentských volbách. Na doplnění mají dotyční pět dní, v opačném případě je čeká pokuta ve výši až 100 tisíc korun.

„Jednotliví kandidáti museli kromě zpráv odevzdat i účetnictví a vyvěsit zprávu na svých internetových stránkách k tomu určených,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Úřadu František Sivera. Dodal ale, že informace jsou zatím předběžné.

V letošních prezidentských volbách měli voliči možnost vybírat z osmi kandidátů. Celkově ale do volební kampaně vstoupilo 31 lidí. „Povinnost zveřejnit zprávu o financování kampaně mají podle zákona všichni, kdo se kampaně účastní,“ zdůraznil Sivera.

Po kontrole ministerstva vnitra a Nejvyššího správního soudu se volby právoplatně účastnilo devět kandidátů, přičemž šéf odborů Josef Středula následně odstoupil. Všech devět kandidátů zprávu s účetnictvím odevzdalo.

Problém nastává u uchazečů vyřazených z prezidentské volby. Třinácti lidem ministerstvo zamítlo registraci kandidátní listiny a hlasování se tak nezúčastnili. „Z této skupiny v osmi případech Úřad nedostal odkaz na webové stránky s informacemi o financování volební kampaně a neobdržel zprávu ani účetnictví. U zbývajících pěti byly povinnosti splněny v případě tří lidí, u dvou jsme zjistili nedostatky,“ sdělil Sivera.

Zprávu zatím neodevzdali:

Bouček Jan, Hačecký Václav, Hladík Roman, Březina Tomáš, Hrančík Libor, Ivan Smetana, Kašná Anna, Lalik Roman, Zítko Pavel, Rokytka Milan, Peterková Jana, Holovská Terezie, Hyhlan Konstantinos Radek.

Zdroj: UDHPSH

Do kampaně vstoupilo i dalších devět lidí, kteří si zřídili volební účet, ale ministerstvu nakonec nepodali kandidátní listinu. „Z nich si šest splnilo své zákonné povinnosti, z toho v jednom případě nedošlo ke zveřejnění zprávy na internetových stránkách. U dalších tří Úřad zaznamenal nedostatky týkající se nedodání zprávy, chybějící účetnictví nebo nezveřejnění zprávy na webu,“ uvedl Sivera.

Úřad nyní zprávy zkontroluje a případně vyzve dotyčné k doplnění. Upozorňuje, že nedoručení nebo nezveřejnění zprávy lze potrestat pokutou od 10 000 do 100 000 korun.

Autor: kpu
  • Vybrali jsme pro Vás