14. října 2019 14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firma dostala pokuty ve výši 245 tisíc korun, omylem poslala daňové přiznání ve formátu PDF

Nové dvoustránkové daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové dvoustránkové daňové přiznání | foto: Ondřej Vyhnanovský

Brno  Pokuty za čtvrt milionu dostala firma, která poslala daňové přiznání ve formátu PDF, úřady chtěly jiný. Případem se zabývala veřejná ochránkyně práv, pokuty byly uznány jako neoprávněné. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl Stanislav Biler z kanceláře ombudsmanky.

Firma podávala v letech 2013 a 2014 daňová přiznání k dani z přidané hodnoty ve formátu PDF, v daném období totiž zákon ani vyhláška nespecifikovaly, v jakém formátu se má přiznání zasílat. Správce daně však podle ombudsmanky na základě interních předpisů požadoval, aby firma daňová přiznání zasílala výhradně ve formátu XML. „Správce daně proto firmě vyměřil pokuty za nepodané daňové přiznání k DPH. Výši daně i pokuty přitom paradoxně určil na základě podkladů, které firma dodala,“ uvedl Biler.

Správce daně firmu podle Bilera nejprve vyzýval k odstranění vad přiznání. Na základě žádosti firmy lhůtu k odstranění vad prodlužoval, protože se čekalo, jak dopadne žaloba jiné společnosti u krajského soudu, jejímž předmětem byla právě otázka přípustnosti podání daňového přiznání ve formátu PDF. V této době totiž podle Bilera ještě mohla být otázka povinné formy daňových přiznání sporná.

Na konci roku 2014 krajský soud rozhodl, že podání daňového přiznání ve formátu PDF bylo přípustné. Společnost tak měla za to, že tím je problém vyřešený. „V roce 2016 správce daně znovu vyzval firmu k podání daňového přiznání za uvedená období,“ uvedl Biler. Na to ale už nereagovala. Správce daně jí tak v roce 2017 vyměřil daň, z jejíž výše pak určil výši pokut. Celkem šlo o 245 000 korun.

„Prodlužováním lhůty a čekáním na rozhodnutí soudu přitom správce daně vytvořil u firmy legitimní očekávání, že se bude rozhodnutím krajského soudu řídit, což však po vynesení rozsudku neučinil,“ uvedl Biler. Letos pak rozhodnutí krajského soudu potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Pokuty tak byly uznány neoprávněné. „V průběhu šetření správce daně přistoupil na argumentaci ombudsmana a soudů a vyměřené pokuty zrušil,“ uvedl Biler. Doplnil, že od května 2016 už není možné daňové přiznání k DPH podávat v jiném formátu než XML, protože se změnil zákon o DPH.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.