27. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fond napojený na miliardáře Janečka chce postavit soukromý sportovní klub. Místní protestují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Pohled na parcelu, na které má vyrůst sportovní centrum, z křižovatky ulic... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na parcelu, na které má vyrůst sportovní centrum, z křižovatky ulic... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Investiční skupina spojená s miliardářem Karlem Janečkem chce postavit soukromý sportovní klub na území Přírodního parku Hostivař – Záběhlice. Radnice Prahy 15 ani místní obyvatelé však se stavbou nesouhlasí. Podle nich projekt nepřinese okolí nic a pouze je zatíží dopravou a hlukem. Rozhodovat o věci bude stavební úřad.

Poklidná ulice na okraji chráněného území Hostivařského lesoparku by se brzy mohla změnit ve staveniště. Na pozemcích nacházejících se v pásmu přírodního parku Hostivař – Záběhlice má podle záměru investora vzniknout projekt „Sportovní centrum K Lesoparku“. Má jít o komplex s ubytováním, tenisovými kurty, a budovami o výšce přesahující osm metrů.

„Jedná se o soukromý uzavřený areál, v jakém režimu by mohl sloužit veřejnosti, to si nejsem jistý,“ řekl pro server Lidovky.cz zástupce investora Jakub Mikulášek na setkání s veřejností.

Plocha vyhrazená pro sport v současnosti zeje prázdnotou. Bývalá majitelky zde prý nesměla stavět nic.
Pohled na parcelu z křižovatky ulic Kunická, K Lesoparku a Řepčická.

Vlastníkem společnosti Axention one s.r.o., která hodlá do sportovního centra investovat, je podle obchodního rejstříku investiční fond RSJ Investments, spoluvlastněný miliardářem a matematikem Karlem Janečkem. A Mikulášek pracuje podle stránek společnosti RSJ Investments jako projektový manažer v oblasti investic do nemovitostí.

Ačkoliv skupina na svých stránkách píše, že při „vyhledávání projektů dává přednost těm, které společnosti a svému okolí přinášejí více než jen finanční zisk“, podle reakcí místních projekt „Sportovní centrum K Lesoparku“ svému okolí spíše přitíží.

Proti záměru společnosti budovat na pozemcích přírodního parku, které v minulosti zakoupila, se postavili jak místní obyvatelé, tak i samotná radnice Prahy 15. V řízení stavebního úřadu se mohli obyvatelé okolních ulic s projektem seznámit a podat k němu námitky. Doufají, že se jim podaří ve stavbě zabránit.

Hlavním argumentem radnice i některých obyvatel je Nařízení č. 10/2014 Sb. hl. m. Prahy, podle kterého je v přírodním parku zakázáno „umisťovat nové stavby“ a možná je pouze „dostavba stávajících sídelních útvarů.“ Žádné stavby na tamních pozemcích by neměly narušovat ráz krajiny, což by byl podle místních obyvatel tento případ.

Vyjádření RSJ k „Sportovnímu centru K Lesoparku“

Jakožto finanční investor jsme dané pozemky nabyli společně s projektem výstavby sportoviště, na stavebním úřadě projednávaném od roku 2013. Jde o území, které je platným územním plánem dlouhodobě určeno k zástavbě zařízením pro sport a rekreaci.

Podmínkou výstavby dle Nařízení zde není „zkvalitnění životního prostředí“ výstavbou, nýbrž předpoklad, že výstavba bude „respektovat architektonicko-urbanistické hodnoty a kulturní identitu lokality, stejně jako osobité krajinné a přírodní znaky včetně zachovaných pohledových horizontů“ a zároveň bude projekt v souladu s územním plánem.

Ohledně veřejné „prospěšnosti“ – náš projekt nabídne obyvatelům a návštěvníkům Prahy 15 místo k odpočinku a relaxaci. V projektu areálu plánujeme nejen sportoviště, ale i kavárnu a venkovní terasu, stejně jako venkovní dětské hřiště.

Máme rovněž za to, že náš projekt respektuje nároky na soulad s krajinným rázem. V tomto nás podpořilo i Ministerstvo životního prostředí, z jehož vyjádření z března 2015 (tj. v době platnosti Nařízení) je jasné, proč námi navrženou stavbu pokládá za přijatelnou z hlediska krajinného rázu i Nařízení.

Anna Randáková
Oddělení Komunikace RSJ

Investor RSJ ve svém vyjádření pro Lidovky.cz argumentuje stejným nařízením. Podle RSJ je však podmínkou zmíněného nařízení „předpoklad, že výstavba bude ‚respektovat architektonicko-urbanistické hodnoty a kulturní identitu lokality, stejně jako osobité krajinné a přírodní znaky včetně zachovaných pohledových horizontů‘ a zároveň bude projekt v souladu s územním plánem.“

Ani to však podle připomínkového dokumentu zpracovaného místní obyvatelkou Zdeňkou Putovou, která je s projektem seznámena, stavba nesplňuje a „necitlivým a radikálním způsobem zasahuje do urbanismu daného území.“

Přestože pozemky spadají do přírodního parku i archeologického území, jedná se zároveň podle územního plánu o plochu určenou pro sport. V současnosti probíhá zhodnocení námitek stavebním úřadem, který se má vyjádřit, zda lze na pozemcích vybudovat soukromý klub.

VIP klub sem nepatří

Radnice i občané se ve svých námitkách vyjadřují i k charakteru stavby. Pokud by na ploše pro sport v rámci přírodního parku mělo vzniknout sportoviště, mělo by sloužit veřejnosti.

„Vadí mi to, že je to koncipované jako klub VIP. Lidem, co chodí do lesoparku, to nepřinese vůbec nic, ale obyvatelům v okolí toho areálu to přinese spoustu negativ. Hluk, světlo, znečištění,“ řekla pro Lidovky.cz obyvatelka přilehlé ulice, která si kvůli obavám nepřála být jmenována (redakce její jméno zná – pozn. red.).

Investor však popírá, že by stavba nic nepřinesla. Sportoviště sice budou soukromá, ale RSJ chce část lokality veřejnosti zpřístupnit. „ V projektu areálu plánujeme nejen sportoviště, ale i kavárnu a venkovní terasu, stejně jako venkovní dětské hřiště,“ napsala pro Lidovky.cz Anna Randáková z RSJ.

V rámci vyznačeného prostoru by mělo vyrůst „Sportovní centrum K Lesoparku.“

V rámci vyznačeného prostoru by mělo vyrůst „Sportovní centrum K Lesoparku.“

Odmítavě se ke stavbě soukromého sportovního centra staví další z občanů, který bydlí nedaleko potenciálního staveniště. „To místo je více méně venkovského charakteru. Je tam čistý vzduch, chodí tam lidé na procházky do lesoparku a lidé, co tam bydlí, se navzájem všichni znají. A najednou meteor. Všechno se tím změní. To se nám prostě nelíbí,“ uvedl pro server s tím, že si nepřeje být jmenován.

Vedení radnice Prahy 15 stojí na straně občanů. Podle zástupce starosty Marcela Pencáka stavba soukromého sportovního areálu veřejnosti nic nepřinese. Pokud by podle Pencáka mělo na místě vyrůst sportoviště, tak by mělo být přístupné veřejnosti.

„Když už je jednou v parku plocha určená pro sport, tak by to mělo sloužit tomu, aby se každý návštěvník lesoparku mohl zastavit a něco si zkusit,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Zároveň v souladu s námitkami veřejnosti protestuje radnice proti charakteru stavby.

Radnice, která je také součástí stavebního řízení, podala ke stavebnímu úřadu své námitky proti stavbě. „Nesouhlasíme s podobou toho projektu, nesouhlasíme s přemodelováním celého terénu, čímž myslím to, že se vezme část jednotného svahu a přemodeluje se do roviny,“ řekl Pencák. „Zároveň si prostě myslíme, že tato stavba tam nepatří, protože jde o chráněné území.“

Seznamují se s námitkami

Podobným způsobem argumentuje i obyvatel přilehlé ulice Daniel Staněk. „Je to pozemek v chráněném území a do něj soukromý klub takového ražení prostě nepatří,“ sdělil svůj dojem serveru Lidovky.cz.

„My nejenže máme problém s tím, že areál nezapadá do krajinného rázu, že způsobí problémy s dopravou, ale podle mého je také problém s tím, že pokud budou budovy o výšce 8,3 metru stát na vyvýšeném základu, tak nejenže budovy zastíní přilehlé pozemky, ale svým způsobem můžeme přijít i o soukromí na zahradách,“ říká Staněk.

Při jednání s veřejností před dvěma týdny si zástupci investora vyslechli většinu námitek. „V tuto chvíli se musíme s námitkami veřejnosti seznámit a vypořádat, následně je musíme předložit akcionářům a uvidíme, jak budeme pokračovat dál,“ odpověděl zástupce investora Mikulášek na otázku, jak bude společnost nadále postupovat.

V nejbližších dnech by měl stavební úřad posoudit, jakou mají námitky účastníků řízení i veřejnosti váhu a zapracovat je do spisu.

  • 11Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky