15. října 2012 17:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Věříte průzkumům? Někde je třetí Okamura, jinde Dienstbier

Průzkumy čarují s čísly. Jeden více věří Tomio Okamurovi, druhý Jiřímu Dienstbierovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průzkumy čarují s čísly. Jeden více věří Tomio Okamurovi, druhý Jiřímu Dienstbierovi. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Po víkendových volbách se objevily aktuální průzkumy voličských preferencí v přímé prezidentské volbě. Výsledek krajských a senátních voleb sice nezohledňují, zarážející však je, že se od sebe dost liší. V obou ovšem zatím stále vede bývalý premiér Jan Fischer.

Rozdílné průzkumy přitom přicházejí ve chvíli, kdy velké pochybnosti vzbudily volební odhady, které předcházely krajským volbám. Jak se o víkendu ukázalo, mnohdy se lišily i o několik procent nad avizovanou odchylku. Shodně totiž podcenily zisky KSČM a lidovců a naopak nadhodnocovaly zisk ODS a TOP 09, jež ve volbách výrazně ztratily.

Podle STEM nemá Fischer konkurenci

Fischera by podle průzkumu agentury STEM v prvním kole volilo 29,8 procenta lidí. Druhý by se ziskem 16,5 procenta hlasů skončil bývalý premiér Miloš Zeman, na kterého se ale dotahuje místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. Prezidentem by ho rádo vidělo 13,9 procenta lidí.

Volební model podle STEM

S již větším odstupem následují další prezidentští kandidáti. Místopředsedu Senátu a kandidáta ODS Přemysla Sobotku by v prvním kole volilo 6,5 procenta Čechů, předsedu vládní TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga 5,5 procenta a šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou 4,3 procenta lidí.

Trojice Fischer, Zeman a Dienstbier jsou pro občany podle průzkumu zároveň nejpřijatelnějšími kandidáty na prezidenta. Na otázku o ochotě volit Fischera uvedlo "ano" nebo "možná" 68 procent lidí, v případě Zemana a Dienstbiera obdobně odpovědělo shodných 47 procent lidí.

Fischer, Zeman a Dienstbier se rovněž umístili na špici žebříčku volebního potenciálu jednotlivých kandidátů. Agentura ho odvodila z odpovědí na otázky, koho by lidé volili z předloženého seznamu kandidátů v prvním kole a komu by dali hlas v druhém, pokud by do něj nepostoupil jejich kandidát z prvního kola. Volební potenciál Dienstbiera podle STEM přitom posílil poté, co ekonom Jan Švejnar oznámil, že se nebude o úřad prezidenta ucházet.

Volební model podle ppm factum

Průzkum PPM FACTUM

V pondělí byl zveřejněn i druhý průzkum. Podle agentury ppm factum by Fischer získal 30,1 procenta hlasů, což je proti září o 2,4 procenta více. Podle volebního modelu by za Fischerem skončil Miloš Zeman s 21,9 procenta hlasů. Fischer se Zemanem by jasně postoupili do druhého volebního kola. Ostatní kandidáti by v prvním kole za nimi výrazně zaostali, čímž se od průzkumu STEM podstatně liší.

Na třetím místě by podle ppm factum se 7,9 procenty skončil podnikatel Tomio Okamura. Schwarzenberg a Dienstbier by měli podle průzkumu vyrovnané šance, získali by 6,6 procenta, respektive 6,5 procenta hlasů. VÍCE ČTĚTE ZDE

samMartin Samek, kimJan Kiml, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER EXTERNÍ LOGISTIKY okr. Kolín, Nymburk

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz