130 let

Fischerova závěť: škrty a šetření

Česko

Vyšší daně, úspory a tvrdá kontrola veřejných zakázek. To doporučuje vláda Jana Fischera svým nástupcům.

PRAHA Mnoho „dočasných“ změn se musí stát trvalými, například vyšší daň z přidané hodnoty, spotřební daň z benzínu a alkoholu a daň z nemovitostí. Fischerova vláda to píše v upraveném dokumentu, který v listopadu odmítli odboráři i zaměstnavatelé. Jako první o tom včera informoval server iDNES.cz. Premiérem navrhovaná opatření mají za cíl snížit podíl deficitu veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu pod tři procenta po roce 2013. Pokud to Česká republika nedokáže, nemá šanci přijmout euro.

Materiál ještě znovu projedná tripartita, tedy zástupci státu, zaměstnavatelů a odborů. Konečná podoba dokumentu má vzniknout po jejím zasedání 21. ledna.

Vláda varuje, že už v letošním předvolebním čase bude nutné přikročit k úsporám a restriktivní rozpočtové politice. České firmy tak například nemohou očekávat žádné nové injekce, které mají podpořit hospodářský růst.

„Podniky získaly v průběhu uplynulého roku čas na adaptaci na změněnou ekonomickou situaci,“ stojí v materiálu. Pokračovat v expanzivní hospodářské politice, která pro firmy znamenala určitý polštář, není nutné a s ohledem na stav veřejných financí ani možné, píše se v dokumentu.

Strany jsou opatrné Otom, zda stát nakonec dá větší důraz na škrty ve výdajích nebo zvyšování daní, rozhodnou podle dokumentu jarní parlamentní volby.

Obě největší strany přistupují k materiálu opatrně. „Řada námětů je využitelná i po volbách a řada z nich je obsažená i v připravovaném volebním programu ČSSD,“ řekl agentuře ČTK místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Jako příklad uvádí návrh na sjednocení výběru daní a dalších odvodů do jednoho inkasního místa (což ale prosazují takřka všechny strany) a opatření v boji proti korupci, či obnovení daňové progrese. Současný kabinet totiž příští vládě doporučuje zavedení dalšího daňového pásma pro fyzické osoby ve výši pětadvaceti procent.

S ním má naopak problém ODS. Ekonomický expert strany Martin Kocourek uvedl, že daňová progrese určitě v programu ODS není. „Pořád držíme koncept rovné daně. Druhé ani další pásmo nechceme, nechceme tento koncept narušit,“ řekl LN Kocourek.

Budoucí vláda by měla využít i dividend ze státních podniků – napříkad z ČEZ na investice nebo likvidace ekologických škod, nikoli je „projíst“ v podobě různých speciálních dávek.

Materiál se dotýká i podpory bydlení. Budoucí kabinet by měl podle současného podporovat pouze bydlení důchodců a sociálně slabých. Snížily či úplně zrušily by se tak podpory stavebního spoření a hypoték.

Většina opatření, které do svého úsporného balíčku dostal ministr financí Eduard Janota, by nakonec měla zůstat v českých zákonech natrvalo. Zvykli bychom si tak na deseti a dvacetiprocentní sazbu DPH a na vyšší úrovni by zůstala i daň z nemovitostí i spotřební daně, tedy daně, které se platí z alkoholických nápojů, cigaret a pohonných hmot.

Vzkaz z banky: Šetřete. Jinak zvýšíme sazby Proti případnému dalšímu vysokému zadlužování země se v rozhovoru pro LN vyslovil i člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek. „Měnová a fiskální politika se navzájem ovlivňují. A pokud bude fiskální politika i nadále takto expanzivní, vybudí poptávkové tlaky, které mají dopad na inflaci,“ řekl Řežábek. Zajištění cenové stability – tedy bránění příliš vysoké inflaci – má přitom banka jako základní úkol přímo daný českou ústavou. „Budeme muset být daleko restriktivnější. Sazby tak mohou klidně růst, i když ekonomika až tak významným tempem neporoste,“ dodal Řežábek.

Od základních úrokových sazeb ČNB se přitom odvíjí i úročení komerčních úvěrů. Když dojde ke zvýšení sazeb, zareagují na to i komerční banky a dochází ke zvýšení úroků například z hypoték či ze spotřebitelských úvěrů.

***

CO PO KRIZI Fischerova vláda připravila úkoly pro příští kabinet Korupce Zakázky už nebudou smět získat firmy s nejasnými majiteli – tedy s takzvanými akciemi na majitele, u kterých není jasné, kdo firmu reálně vlastní a zda to není například úředník, který zakázku zadává, či politik, který úřad řídí. Členové výběrových komisí by měli mít prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Daně Vláda volá po jasném daňovém systému bez častých změn. Příští vláda by měla dotáhnout do konce projekt jednotného inkasního místa, kam se sejdou všechny odvody státu. Bydlení Podpory bydlení se mají dočkat jen senioři a sociálně slabí. To by znamenalo výrazné omezení příspěvků na stavební spoření a hypotéky. Doprava Veřejnou železniční dopravu by měla příští vláda postupně otevírat soukromníkům. Po roce 2013 už se také Česko nemůže spolehnout na eurodotace, bude tak nutné najít jiné zdroje financování. Rozpočet Některá opatření, která platí jen pro letošní rok, májí zůstat natrvalo. Jde o vyšší daň z nemovitostí, zvýšení sazeb DPH na 10 a 20 procent a vyšší spotřební daně z pohonných hmot, tabáku a alkoholických nápojů. Příští kabinet by také měl zavést další daňové pásmo – 25 procent – a obnovit tak daňovou progresi.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás