Fleischmann se blýskl vítěznou trefou

NEW YORK Český hokejista Tomáš Fleischmann rozhodl sobotní úvodní utkání druhého kola play off NHL mezi Washingtonem a Pittsburghem. Čtyřiadvacetiletý útočník Capitals vstřelil na začátku závěrečné třetiny svůj druhý gól ve vyřazovacích bojích a stanovil konečné skóre 3:2.

„Jel jsem k bráně, zastavil se a dorazil puk,“ řekl Fleischmann lakonicky o svém vítězném zásahu. „Když je na vaše klíčové hráče vyvíjen obrovský tlak, musejí jim ostatní pomáhat a snažit se vstřelit gól,“ dodal český útočník.

Duel Alexandra Ovečkina se Sidneym Crosbym, držitelů trofeje pro nejužitečnějšího hráče soutěže v posledních dvou ročnících, skončil nerozhodně: obě hvězdy si připsaly po gólu. Crosby v páté minutě otevřel skóre, Ovečkin pak ještě před první přestávkou navázal na Davea Steckela a otočil v přesilovce na 2:1.

V druhé části propustil brankář Capitals Semjon Varlamov střelu Marka Eatona, ale v závěru třetiny se blýskl parádním zákrokem, když patkou hole zachytil Crosbyho střelu, směřující do prázdné branky.

„Byl jsem mimo svou pozici a jediné, co jsem mohl dělat, bylo nastavit tam hokejku. A puk ji trefil právě na brankové čáře,“ oddechl si jedenadvacetiletý brankář, první hvězda zápasu, který má paradoxně odchytáno více zápasů v play off než v základní části NHL. „Byl to zoufalý zákrok. Takové příležitosti se nesmějí zahazovat,“ komentoval svou šanci Crosby.

Hráči Chicaga uspěli v druhém semifinálovém utkání západní konference na ledě Vancouveru 6:3 a srovnali stav série na 1:1. Blackhawks v zápase smazali dvoubrankovou ztrátu z první třetiny a třemi góly v druhé i v třetí části otočili průběh utkání. Nejvýrazněji se pod vítězství podepsali Patrick Sharp a Dave Bolland, kteří vstřelili dvě branky.

Začíná se stávat zvykem, že Blackhawks dohánějí soupeřův náskok. Už počtvrté v letošním play off se jim povedlo srovnat stav zápasu, přestože v něm prohrávali o dvě nebo tři branky.

„Zápasy jsou dlouhé a byl ještě dostatek času zvrátit skóre. Zvláště když prohráváte jen o dva góly a víte, že jste ještě nepředvedli svůj nejlepší hokej,“ vysvětloval kapitán Chicaga Jonathan Toews. „Jakmile pak vstřelíte první gól, týmu to dodá sebevědomí a každá řada cítí, že se může taky prosadit,“ dodal jedenadvacetiletý útočník.

Výsledky 2. kola play off NHL, východní konference - pátek: Boston - Carolina 4:1 (28. a 48. Savard, 2. KREJČÍ, 33. Ryder - 19. J. Jokinen). Stav série: 1:0. Západní konference: Detroit - Anaheim 3:2 (35. a 60. Lidström, 13. Franzén - 8. Perry, 40. Selänne). Stav série: 1:0. Sobota - vých. konference: Washington - Pittsburgh 3:2 (14. Steckel, 18. Ovečkin, 42. FLEISCHMANN - 5. Crosby, 33. Eaton). Stav série: 1:0. Záp. konference: Vancouver - Chicago 3:6 (6. Salo, 7. Edler, 58. H. Sedin - 31. a 34. Sharp, 37. a 59. Bolland, 43. Eager, 46. Kane). Stav série: 1:1.

Český hráč týdne

David KREJČÍ (Boston)

Český hokejista David Krejčí z Bostonu se může opět pochlubit nejlepší bilancí účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech. V základní části NHL v této statistice vládl a získal Plus-Minus Award, v play off je zatím také suverénní s plus osmi body.