• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Francie tlačí Izrael k příměří

Česko

Evropští ministři chtějí po Tel Avivu klid zbraní a pomoc Palestincům. Izraelská vláda slíbila ochotu jednat

Izrael válčí s Gazou - Evropa se snaží najít řešení krize. Vyjednávat budou na místě i Češi

PAŘÍŽ/PRAHA Francie opět ukázala světu, že dokáže rychle reagovat. Pouhé dva dny před koncem svého předsednictví v unii svolala krizovou schůzku ke konfliktu v Gaze a již připravila návrh řešení - příměří a odblokování humanitární pomoci pro Palestince.

Právě o tomto návrhu jednali včera v Paříži ministři zahraničí, mezi nimi i za Česko Karel Schwarzenberg. Šéfové diplomacií se shodli na požadavku „okamžitého a trvalého příměří“ a na odblokování humanitárních konvojů do pásma Gazy, které Izrael zadržel.

„Musí dojít k zastavení raketových útoků Hamásu na Izrael a musí skončit izraelská vojenská akce,“ stojí ve společném prohlášení evropských ministrů. Ti se shodli také na vyslání skupiny vyjednavačů do oblasti. Kdo by měl jet a kdy, není však zatím zcela jasné, Podle izraelských médií by měli delegaci vést francouzský prezident Nicolas Sarkozy a ministr zahraničí Bernard Kouchner. Sarkozyho úřad sdělil, že datum cesty se určí po zítřejším setkání francouzského prezidenta s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou v Paříži.

Česko, které přebírá vedení unie dnes po půlnoci, nezůstane stranou překotné diplomatické aktivity. Už před ministerskou schůzkou v Paříži řekl ministr Schwarzenberg, že coby zástupce předsednické země vyrazí na Blízký východ. „Vyjedu na každý pád do těchto končin, protože předsednická země musí v takové situaci konat,“ sdělil.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak oznámil, že příměří s Hamásem zváží. „Posoudíme návrh na příměří z humanitárních důvodů,“ řekl Barakův mluvčí Moše Ronen. „To nás však neodradí od příprav pozemní ofenzivy,“ dodal.

Ehud Barak podle francouzského deníku Le Figaro dvakrát telefonicky mluvil s Kouchnerem, než dostal návrh na příměří před pátou hodinou písemně. „Rozhodnutí ukončit operaci a přijmout příměří je na bezpečnostním kabinetu premiéra Ehuda Olmerta,“ řekl v televizním rozhovoru ministr sociálních věcí Isaac Herzog, který je sám členem tohoto kabinetu (v českém kontextu se rovná bezpečnostní radě státu - pozn. red.).

Citované diplomatické zdroje mluvily o ochotě zvážit takovou možnost, zároveň ale jasně řekly, že „Izrael bude pokračovat v operaci v Gaze v nezměněné intenzitě do doby, než vláda nerozhodne jinak“.

Příměří jasně odmítl bývalý premiér, nynější šéf opozice a favorit parlamentních voleb v únoru Benjamin Netanjahu. Prohlásil, že cílem Izraele není příměří s Hamásem, ale „jednou provždy se Hamásu zbavit“, protože je to „nepřátelský režim“. „Je to, jako kdyby měla vedle New Yorku svoji základnu Al Kajda. Takovou máme situaci s Hamásem,“ řekl Netanjahu.

Steinmeier telefonoval Izraelcům i Palestincům Ještě před včerejší schůzkou spolu politici projednávali situaci v Gaze během dlouhých telefonátů. Jak uvedla AFP, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier hovořil jak s šéfkou izraelské diplomacie Cipi Livniovou a ministrem obrany Ehudem Barakem, tak s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. „Během všech těchto konverzací vyjádřil ministr zahraničí své obavy, že další eskalace násilí bude znamenat, že veškerý pokrok, kterého bylo dosud dosaženo, je ztracen,“ uvedlo ve svém prohlášení německé ministerstvo zahraničí.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás