130 let

Francouzi prodávali Američanům falešné víno

Česko

CARCASSONNE Francouzští vinaři si udělali ve Spojených státech pořádnou ostudu. Soud v jihofrancouzském Carcassonne ve středu odsoudil dvanáct vinařů a obchodníků z vinařského regionu Languedoc za to, že ve velkém falšovali víno odrůdy Pinot Noir (v Česku známé jako Rulandské modré), které vyváželi do Spojených států. O případu informoval server BBC News.

Na podvod přišli francouzští celníci, kterým bylo podezřelé, že firma Gallo vyvážela z Languedoku více místní odrůdy Pinot Noir, než se tam vůbec vypěstuje. Při vyšetřování se zjistilo, že někteří dodavatelé dokonce vůbec nebyli z onoho regionu. Vinaři a obchodníci byli obžalováni, že oklamali předního amerického distributora vín E & J Gallo, kterému dodali celkem 18 milionů lahví zfalšovaného vína. Díky tomuto podvodu si neoprávněně přišli až na 6 milionů eur (více než 154 milionů korun).

Obvinění míchali dražší a na pěstování náročnější Pinot Noir s levnějšími odrůdami Merlot a Syrah. Víno následně vydávali za místní exkluzivní značku Red Bicyclette, která je mezi americkými zákazníky velice populární.

Soudce během čtení rozsudku prohlásil, že obvinění velmi vážně poškodili dobrou pověst vinařského regionu Languedoc. Odsouzení vinaři a obchodníci odešli od soudu s podmíněnými tresty a kromě toho musí zaplatit pokuty od 1500 do 180 tisíc eur.

Nejvyšší individuální trest, půlroční podmínku a pokutu 45 tisíc eur, dostal Claude Courset, ředitel místní pobočky obchodní společnosti Ducasse. Hlavní viník, společnost Sieur d’Arques, musí zaplatit 180 tisíc eur.

Odsouzení nicméně s výší vyměřeného trestu nesouhlasí. Jean-Marie Bourland, právník Sieur d’Arques, uvedl, že v kauze nevznikla žádná škoda.

„Ani jeden z amerických zákazníků si nestěžoval,“ sdělil po soudním jednání. Dodané víno mělo podle dalšího právníka přinejmenším charakteristické vlastnosti odrůdy Pinot Noir.

Firma E & J Gallo uvedla, že všechny falešné lahve už byly staženy z prodeje.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás