Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Funkce pro rebely Haška a Tejce? Ve sněmovně, říká Sobotka

Česko

  18:30
PRAHA - Po odchodu z vedení sociální demokracie by Michal Hašek a Jeroným Tejc mohli získat posty předsedů sněmovních výborů. V rozhovoru pro Lidové noviny to připustil předseda strany Bohuslav Sobotka.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka čelí výzvě k odstoupení z funkce předsedy ČSSD. foto: ČTK

LN Michal Hašek a Jeroným Tejc uvedli, že plnou odpovědnost za vyjednávání ponese předseda strany. Jejich slova se dají číst tak, že když selžete, ve vedení strany končíte.
Kolegové objevili Ameriku. Za volební výsledek a povolební vyjednávání má plnou odpovědnost předseda sociální demokracie. Kdyby tu odpovědnost neměl a byl z vyjednávacího týmu vyřazen, seděl v Lidovém domě a čekal, jak vše dopadne, nebyl by to přirozený stav.

Předseda klubu? Hamáček se o funkci ucházet nebude

Sociálnědemokratický poslanec Jan Hamáček se nebude znovu ucházet o post předsedy klubu největší parlamentní strany. Muž, který byl v první volbě neúspěšným protikandidátem Jeronýma Tejce, to v sobotu potvrdil ČTK. Vedle obsazení jednotlivých stranických funkcí se již také začíná spekulovat o možných obrysech příští vlády

LN Problematickými otázkami vyjednávání budou církevní restituce a výše daní. Měl by vám dát výkonný výbor mantinely, kam v debatě můžete zajít?
Mantinel je jasný a dostali jsme na něj milion hlasů. Je to volební program ČSSD. Není nutné, aby ústřední výbor schvaloval jakékoli další mantinely. Teď budeme hledat průniky s programy dalších stran. U hnutí ANO i KDU-ČSL je řada nosných prvků, na základě kterých se můžeme shodnout a může být sestaven program smysluplné vlády.

LN Kdo rozhodne, jestli taková vláda bude smysluplná?
Konečné posouzení vyjednaných podmínek musí učinit nepochybně ústřední výbor. Předstoupím před něj, jakmile jednání skončí. Měl by rozhodnout, jestli ČSSD vstoupí do koalice, nebo vytvoří menšinovou vládu.

Rozdělení vlády? 6-6-3

ANO a ČSSD by měly mít shodně šest zástupců ve vládě, lidovci o polovinu méně. Hnutí ANO by podle předběžných záměrů mělo získat klíčová ministerstva financí a vnitra, ČSSD zase ministerstvo zahraničí a obrany. Na KDU-ČSL by připadlo ministerstvo zemědělství a práce a sociálních věcí. (Více čtěte ZDE)

LN A může případná menšinová vláda vydržet celé čtyři roky?
Variantu menšinové vlády si umím představit. Mluvili jsme o ní už před volbami. Ale není to varianta, kterou bych preferoval. Potřebujeme silnou a akceschopnou vládu. Na ní by se měly podílet všechny tři strany, které vedou jednání. Pouze taková vláda může získat ve sněmovně dostatečně silnou většinu. Stabilita menšinové vlády by byla nižší.

LN Pánové Hašek a Tejc byli členy vaší stínové vlády. Věnovali se zemědělství a vnitřní bezpečnosti. Mohli by podle vás vést příslušné sněmovní výbory?
Vůbec nechci vylučovat, jakým způsobem budou sestaveny naše týmy ve sněmovně. Důležité budou odborné předpoklady. Kolegové Tejc a Hašek by se měli angažovat v oblasti, ve které ve stínové vládě působili. Jeroným Tejc v bezpečnostním výboru a Michal Hašek ve výboru zemědělském. Jsou to logické kroky jejich další spolupráce.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat