Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka nechce rozbít vedení. Chovanec se Zaorálkem zůstanou

Česko

  11:45
Na svou funkci ve vedení ČSSD už rezignoval Zdeněk Škromach, v pátek se pak k němu přidali i Michal Hašek a Jeroným Tejc. Předseda strany Bohuslav Sobotka to pokládá za adekvátní a logickou reakci. V případě Zaorálka a Chovance má však jiný názor a jejich odchod si nepřeje.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka čelí výzvě k odstoupení z funkce předsedy ČSSD. foto: ČTK

"Že Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc rezignovali na funkce ve vedení sociální demokracie, pokládám za adekvátní a logickou reakci na zásadní nesouhlas, který jejich zákulisní jednání vyvolalo mezi členy ČSSD. Ale také mezi našimi sympatizanty, voliči a dalšími občany České republiky," uvedl šéf strany Sobotka v reakci na ranní prohlášení Haška a Tejce.

Více o rezignaci účastníků Lánské schůze čtěte zde:

"Mrzí mě, že jednání kolegů Škromacha, Tejce a Haška zkomplikovalo výrazným způsobem povolební vyjednání. ČSSD byla na 14 dní ochromena vnitrostranickým konfliktem, který podle mého názoru skončí teď na jednání ústředního výkonného výboru," dodal předseda ČSSD.

Podle Sobotky není na místě, aby z vedení strany odešel i Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec. "Nesouhlasím s tím, aby teď sociální demokracie rozbila celé své vedení. Máme vážnou odpovědnost za to, abychom vedli povolební vyjednávání. A není možné rozstřílet celé vedení sociální demokracie," prohlásil.

Tejc s Haškem si ve svém vystoupení stěžovali, že v ČSSD jsou nyní nátlakem umlčování oponenti šéfa partaje a znovu zopakovali, že na povolebním setkání v Lánech s Milošem Zemanem nevidí nic divného. Tejc, který odstoupí také z čela poslaneckého klubu, navíc vyčetl Sobotkovi, že po zpackaných volbách neprovedl žádnou sebereflexi.

Již ve čtvrtek oznámil odchod z čela strany Škromach, který svůj krok zdůvodnil "osobní odpovědností za volební neúspěch".

KRIZE ČSSD NA SERVERU LIDOVKY.CZ

ROZVRAT ČSSD PO VOLBÁCH:

Hašek a spol. ministry? Moji důvěru nemají, odmítá je Sobotka

HAŠEK VERSUS SOBOTKA:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

ZVĚŘINA: Až se Zeman zotaví, na ČSSD ještě zapracuje

JAKÉ KOALICE S ČSSD SE NABÍZÍ?

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat