130 let

Grygar: Proč jsem odmítl půl milionu? Byli chucpe

Česko

PRAHA Když jsem si přečetl, jak se cena, kterou mám dostat, jmenuje, musel jsem ji odmítnout, říká v rozhovoru pro LN astrofyzik Jiří Grygar.

V pondělí si měl převzít takzvanou Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za propagaci a popularizaci výzkumu a vývoje, spojenou s finanční odměnou půl milionu korun. Obojího se zřekl, protože nesouhlasí se změnami financování vědy. Jeho rozhodnutí předcházely dlouhé spory s radou. Jedním ze zlomových okamžiků byla reakce rady na dopis, který špičky české vědy napsaly do mezinárodního vědeckého časopisu Nature. Pod dopis otištěný v srpnu letošního roku se podepsali například Helena Illnerová, Pavel Hobza, Václav Hořejší, Antonín Holý, Pavel Jungwirth či Václav Pačes.

Od členů rady se ozvaly protesty, že mezinárodní zveřejňování sporu škodí pověsti České republiky i jejích představitelů v zahraničí. „To mě naprosto zdrtilo,“ říká Jiří Grygar. „Toto tvrzení předsednictva rady mi připadlo jako učebnicové chucpe.“

Své rozhodnutí sdělil Jiří Grygar radě písemně. Předseda vládní rady, premiér Jan Fischer, v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že už při rozhodování o nominaci vláda tušila, že taková odpověď může přijít. „Mrzí mne to a myslím, že najdeme dost času, abychom si o perspektivách financování vědy mohli pohovořit,“ řekl premiér.

Pokračování na straně 5

Dokončení ze strany 1

Zatím ovšem, jak uvedl místopředseda rady Jaroslav Doležal na tiskové konferenci při vyhlašování cen, rada nebyla s Jiřím Grygarem ve spojení a na jeho vyjádření nijak nereagovala. „Je to jeho rozhodnutí, ke kterému nemáme co dodat,“ lakonicky se vyjádřil Jaroslav Doležal.

Osobnosti v pozadí Ve stínu odmítnutí Jiřího Grygara zůstali další laureáti. Hlavní Národní cenu s prémií milion korun získal onkolog Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie u nás. I díky němu se za posledních 50 let naděje dětí s nádory na přežití zvýšila z pouhých tří procent na více než 80 procent.

Výraznou postavou mezi laureáty je i Jan Klein, který od roku 1968 pracoval výhradně v zahraničí. Je odborníkem na genetickou podstatu imunity a patří k nejcitovanějším českým vědcům.

Dalším oceněným byl Jiří Homola z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd za účinné a levné optické senzory. Za inovace v průmyslu získala cenu firma C. C. Novasoft za software NovaVoice, který automaticky přepisuje mluvené slovo do textu.

Studentské ceny získali Jiří Šedý a Milan Hanuš. Rozhovory s laureáty a podrobnosti o jejich práci si můžete přečíst v úterní příloze LN Věda a výzkum.

***

Tvrzení vládní rady mi přišlo jako učebnicové chucpe

Autor: