Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na Česko loni útočili ruští hackeři. Nechte toho, vyzval je Černínský palác

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Za loňskými útoky na českou internetovou infrastrukturu stáli ruští hackeři, uvedlo ministerstvo zahraničí. Konkrétně šlo o skupinu APT28 spojovanou s tamní tajnou službou GRU. Česká diplomacie Rusko vyzvala, aby útoků zanechalo. Jeho aktivity odsoudila i Evropská unie a Severoatlantická aliance.
  13:44aktualizováno  14:07

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) mluvil o „vyšších desítkách útoků na infrastrukturu“. „Pokusy ruských hackerů o ohrožení systémů se rychle odhalily a vyřešily, dnes ale partneři přistoupili k veřejnému odsouzení útočníků“, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

„Česko společně s Německem, Evropskou unií, NATO a mezinárodními partnery zásadně odsuzují aktivity ruského státního aktéra APT28, který dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU,“ uvedlo v pátek ministerstvo.

Resort zahraničí se v identifikaci útočníků odvolává na informace tajných služeb. Hackeři podle nich využili do té doby neznámou slabinu v aplikaci Microsoft Outlook.

„APT28 se na Česko zaměřuje dlouhodobě. Toto jednání je v rozporu s normami OSN pro odpovědné chování států v kybernetickém prostoru a dalšími mezinárodními závazky. V kontextu nadcházejících evropských voleb, národních voleb v řadě evropských zemí a pokračující ruské agrese proti Ukrajině jsou tyto činy zvláště závažné a odsouzeníhodné,“ upozornilo ministerstvo.

Ohrožené země: Německo, Česko a Polsko

Kvůli kybernetickým útokům spojovaným s Ruskem si Německo v pátek předvolalo ruského velvyslance. Zároveň rovněž vyzvalo Moskvu, aby s takovými výpady přestala, uvedl vládní mluvčí Wolfgang Büchner.

Spolkové ministerstvo vnitra uvedlo, že útoky nemířily jen proti vládní sociální demokracii (SPD), ale také proti německým firmám v oblasti logistiky, zbrojení, letectví a výpočetní techniky. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes prohlásila, že za loňským hackerským útokem na SPD stála právě skupina APT28.

Útoky na Česko i Německo už odsoudila Evropská unie i NATO. Na vyjádření vlád obou zemí o kyberútocích podporovaných Ruskem ostře reagovaly Severoatlantická aliance i Evropská unie. Severoatlantická rada v prohlášení hovořila o ohrožení bezpečnosti aliančních partnerů. Mezi konkrétními zeměmi, které se staly jejich terčem, zmínila Česko, Německo či Polsko.

Na koho ruští hackeři zaútočili?

Naposledy se stala obětí hackerů policie 17. března, její web nefungoval několik hodin. „Podle předběžných informací se jedná o DDoS útok,“ uvedla policie na síti X. Stejně dopadlo v lednu také ministerstvo práce a sociálních věcí. Internetové stránky, kde si lidé mimo jiné vyřizují žádosti o sociální dávky, nefungovaly minimálně dvě hodiny.

Velký útok na infrastrukturu zaznamenalo Česko v říjnu, kdy hostilo Mezinárodní krymskou platformu, na které vystoupil online mimo jiné také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Proruská hackerská skupina se na Telegramu v této souvislosti přihlásila k napadení osmi českých webů, nefungovaly stránky Senátu, ministerstva vnitra nebo Úřadu vlády.

Útoky měly několik společných bodů: webové stránky byly nefunkční několik hodin, při útocích neunikla žádná citlivá data, a i přes varování se jim nepodařilo předejít.

Ministr Lipavský na síti X zmínil další nedavné případy. „Výbuch ve Vrběticích, vlivová operace Voice of Europe nebo kybernetické útoky. Česká diplomacie bude vždy Česko proti ruskému imperialismu bránit,“ uvedl ministr.

Skupina APT28 vznikla pravděpodobně před rokem 2004. Podle německých zpravodajců je celosvětově aktivní nejméně od roku 2004 a je jedním z „nejnebezpečnějších kybernetických aktérů na světě“.

V minulosti ruští hackeři zaútočili např. také proti gruzínským a ukrajinským vojenským cílům, proti Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, proti systému NATO, ale i proti Putinovu režimu nepohodlným ruským novinářům. Známý je rovněž této skupině připisovaný průlom elektronické ochrany Světové antidopingové agentury. Na internetu se pak objevily zdravotní záznamy minimálně 127 sportovců, mimo jiné české tenistky Petry Kvitové.

Autoři: ,