130 let

Hajlující trpaslíky řeší prokuratura

Česko

NORIMBERK Jsou malí, zlatí a pravou rukou hajlují. Právě takto vypadají zahradní trpaslíci z dílny Ottmara Hörla, které je možné vidět v jedné z norimberských galerií. Pozornost však nevzbudili pouze u návštěvníků expozice, nýbrž i u tamního státního zastupitelství, které nyní zkoumá, zda neporušují zákon.

„Začalo vyšetřování a lidé jsou vyslýcháni,“ podotkl mluvčí zastupitelství Wolfgang Träg. Hajlování a nacistické symboly jsou v Německu od konce druhé světové války nezákonné. Mluvčí podle deníku Die Welt ale dodal, že použití nacistických symbolů je beztrestné, pokud má sloužit ke kritice protiústavních organizací. Zastupitelství proto podle Träga může konstatovat, že trpaslíci ve skutečnosti třetí říši zesměšňují. „Záležet to bude také na tom, co o případu řekne umělec a majitelé galerie,“ uvedl Träg. Zastupitelství se pustilo do akce na základě anonymního dopisu. Hörl původně trpaslíky vytvořil pro umělecký veletrh v belgickém Gentu. Výstavu s trpaslíky zde údajně vidělo až 40 tisíc lidí. Jeho dílo, nesoucí mimochodem název „Tanec s ďáblem“, prý také v Gentu udělalo dojem na místní židovskou komunitu. Poté bylo možné jeho trpaslíky shlédnout také v Jižním Tyrolsku. O expozici však prý již mají zájem i další města.

Mají zesměšňovat Hörl podotkl, že jeho trpaslíci již dříve vyvolali debatu o umění a jeho vnímání na veřejnosti, nikdo si je ale podle serveru nespojoval s nacisty. S kritikou proto Hörl podle serveru Netzeitung.de nesouhlasí.

V Belgii podle něj každý rozuměl tomu, jaký význam mají právě tito hajlující trpaslíci. Podle něj se jedná o zesměšnění. „V roce 1942 bych byl za toto dílo zmasakrován,“ pravil. Devětapadesátiletý umělec pochází z Hesenska. Od roku 2005 šéfuje norimberské Akademii výtvarných umění.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás