13. prosince 2017 12:12, aktualizováno  12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Prahu pojedou tanky i z Moravy. Hasiči nasadí u zřícené lávky speciální techniku

Hasičský tank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasičský tank. | foto: MAFRA

PRAHA Hasiči začnou ve čtvrtek vytahovat z Vltavy trosky zřícené lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou. Na místě budou využity vyprošťovací tanky hasičů. ČTK to sdělili mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová a mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. O zásah požádalo hasiče vedení města a policie. Lávka se zřítila 2. prosince odpoledne, zraněni byli čtyři lidé. Příčiny vyšetřuje policie a zbytky lávky ještě budou nadále zkoumat odborníci.

„Tanky přijedou do Prahy zítra (ve čtvrtek) kolem 11:00 na speciálních podvalnících,“ uvedla Zaoralová. Jeden bude přivezen ze Zbirohu a druhý z Hlučína. „Z Jihlavy pak dorazí dva tahače Tatra 815 s naloženými řetězy, které se používají pro úvaz a tažení těžkých břemen,“ uvedla Zaoralová. Tanky byly v minulosti použity například při vyproštění české lodi v Drážďanech.

Na pomoc byly povolány i tanky.

Z Hlučína dorazí také potápěči s potřebnou technikou pro práci na a pod vodou. Do akce se zapojí čtyři roty z Hlučína, Zbirohu a Jihlavy. „Na místo zásahu, tedy do Troji, dorazí celý konvoj kolem 12:00. Zde započne ustavení techniky, úvazy zborcené mostní konstrukce a pak samotné vyproštění. Celé místo bude pro veřejnost uzavřeno,“ uvedla mluvčí. Harmonogram vylovení trosek bude záviset na rychlosti příprav prací.

Najatá stavební firma začala minulý týden na Císařském ostrově kusy spadlé lávky postupně rozebírat a odvážet na parkoviště u trojské betonárky, kde je budou zkoumat odborníci.

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová...
Lávka v pražské Troji se zřítila 2. prosince 2017.

Praha plánuje po odstranění trosek zavést přívoz a následně postavit provizorní lávku. Institut plánování a rozvoje (IPR) zároveň vypracoval návrh změny územního plánu pro vybudování dvou nových lávek. Jedna bude na místě původním, druhá dále po proudu řeky.

Pražská TOP 09 bude ve čtvrtek na jednání zastupitelů požadovat po vedení města vyvození politické zodpovědnosti za spadlou lávku v Troji. Pokud se tak nestane, navrhne odvolání primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Novinářům to dnes řekli zastupitelé opoziční TOP 09 Václav Novotný a Martin Dlouhý. 

"Primátorka Krnáčová sama v jednom z rozhovorů krátce po této nešťastné události uvedla, že v západních zemích je zcela standardní, že zodpovědný politik vyvodí odpovědnost, a nepřímo tak ukázala na svého náměstka (Petra) Dolínka. Buď tedy vyhledá politicky odpovědného člověka v rámci rady a udělá vše pro jeho odvolání, nebo ať odpovědnost vyvodí sama a odstoupí," řekl předseda zastupitelů TOP 09 Novotný.

Krnáčovou zastupitelé kritizovali také za to, že se podle nich události dostatečně nevěnovala. Podle Novotného předminulou sobotu svolala pouze krátké jednání a následně se vydala na ples hlavního města. "A po něm odjela na dovolenou," řekl.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz