3. prosince 2017 12:38, aktualizováno  13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lávka nebyla v dobrém stavu, ale také nebyla havarijní, říká šéf TSK. Zprávy o ní chodily každé dvě minuty

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová... | foto: ČTK

PRAHA Okolnosti sobotního zřícení lávky pro pěší v Praze-Troji vyšetřuje policie, příčiny neštěstí zatím nejsou známy. Bude je zjišťovat soudní znalec. Čtyři lidé, kteří utrpěli zranění při sobotním zřícení lávky pro pěší v Praze-Troji, dostanou odškodnění, majetek je pojištěný, řekl náměstek pražské primátorky Dolínek. O špatném stavu lávky zástupci TSK (Technická správa komunikací) prý věděli, v havarijním stavu prý ale nebyla a nic nenasvědčovalo tomu, že hrozí zřícení.

V případě potíží s plněním pojistky je město Praha připraveno postavit se k odškodnění čelem, zdůraznil náměstek.

„V nejbližších dnech se budeme chtít se zraněnými lidmi setkat a vypomoci jim v jejich běžném životě,“ řekl Dolínek na úvod konference. „Momentálně nemůžeme konstatovat, co bylo příčinnou pádu lávky,“ dodal. Rychlost oprav a spojení ostrova s Trojou je teď zejména na rychlosti policejního vyšetřování, které na místě stále probíhá. Kostra zřícené lávky se posléze převeze na jiné místo, kde ji bude dále zkoumat soudní znalec.

Po pádu lávky v Troji je šedesátiletý muž v umělém spánku, o tři roky starší...
Po pádu lávky v Troji je šedesátiletý muž v umělém spánku, o tři roky starší...

„Pravidelně byly prováděny sondáže ze spodku lávky, pravidelně jsme kontrolovali stav lan,“ konstatoval Dolínek. Lávka byla podle Dolínka neopravitelná a očekávalo se, že bude potřeba ji nahradit - v plánu to bylo do roku 2020. Praha do mostních objektů investovala v letech 2014 až 2017 celkem 1,25 miliard korun, uvedl Dolínek. Odmítl, že by stav podcenila. 

„Most nebyl v dobrém stavu, ale nebyl zároveň ve stavu havarijním,“ tvrdí ředitel TSK Petr Smolka. Jakékoli pochybení ze strany svých zaměstnanců zatím ale prý nemůže vyloučit. Indicie technického problému podle něho neexistovaly.

Informace o stavu lávky chodily podle Dolínka a zástupců TSK online v intervalu dvou minut, prostřednictvím elektronického monitoringu. Dvakrát ročně navíc prováděli prohlídky všech částí. V sobotu v 13:16 došla informace, která údajně nenaznačovala významnou výchylku, v 13:18 už zpráva nepřišla. „Došlo k něčemu, co zatím nedokážeme pojmenovat,“ tvrdí Václav Hvízdal z firmy Pontex, která se zabývá mostními konstrukcemi.

Hlavkův most bez tramvají?

Dolínek zmínil i další pražské mosty, které jsou podle odborníků ve špatném stavu. Praha prý urychleně zváží uzavření radotínské lávky, 15. prosince podle plánu uzavře lávky pro pěší na Železničním mostě. Na Hlávkův most možná přestanou směřovat tramvaje a chystá se i projekt na opravu Barrandovského mostu. „Chci vyvrátit, že Praha podceňuje mostní objekty,“ řekl Dolínek.

„Pokud se ministerstvo kultury není schopné po dvou letech rozhodnout, tak mi nemůžeme začít stavět,“ konstatoval Dolínek k opravám Libeňského mostu, jehož opravy čekají na rozhodnutí rezortu kultury - není zřejmé, zda se stane památkou.

„Chci vyjádřit velkou lítost nad tím, že čtyři lidé byli zranění při pádu lávky, je to něco, co se nesmí stát,“ řekl Dolínek. „Musíme počkat, co zjistí pojišťovna,“ řekl Dolínek k odškodnění zraněných. „Praha je připravena se k tomu postavit čelem a odškodné vyřešit,“ řekl Dolínek. Současný stav zraněných Dolínek nechtěl komentovat.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz