130 let

Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod. Na snímku je Havlíčkovo náměstí s kašnou se sochou Tritona a v pozadí kostel Nanebevzetí Panny Marie. | foto: ČTK

Havlíčkův Brod je historickým městem roku 2020, cenu získal za péči o památky

Česko
  •   15:47aktualizováno  17:03
Praha - Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion korun na další péči o kulturní dědictví v Praze převzal jeho místostarosta Libor Honzárek.

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod. Na snímku zleva Husův...
Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod. Na snímku uprostřed je...

Ze 14 letošních finalistů a krajských vítězů dostala Cenu ministryně pro místní rozvoj města Kutná Hora a Žatec. Dostávají odměnu 100 000 korun stejně jako všichni krajští vítězové. Cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos oboru památkové péče dnes dostal Pavel Jerie. V oboru pracuje přes pět desítek let, působil v mnoha vedoucích funkcích a byl odborným garantem mimo jiné rekonstrukce historické budovy Národního muzea, dohlíží taky na totéž na zámcích v Telči a Uherčicích. Mnohé rekonstrukce historických objektů, na které dohlížel, získaly ocenění včetně „památkářského Oscara“, Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra.

Zástupce dnes oceněného města Libor Honzárek je předsedou sdružení, které soutěž o Historické město roku pořádá. Po převzetí ceny řekl, že si nepřipadá být svým působením ve sdružení zvýhodněn. „Na rozsáhlou revitalizaci středu města jsme se začali připravovat před 16 lety a zhruba před deseti lety byla dokončena první etapa rekonstrukce hlavního havlíčkobrodského náměstí,“ řekl Honzárek.

Statek mezi paneláky či okrasná zahrada u známého hradu. Podívejte se, jaké atraktivní památky se letos otevřou

„Je důležité mít jasný cíl, najít si jakýsi rastr postupných úkolů, domluvit všechny zainteresované složky, tedy projektanta, město, které to platí, památkový ústav, správce sítí, vlastníky objektů... je potřeba udělat kvalitní přípravu a pak dodržovat plán,“ řekl. „Za posledních asi deset let jsme do revitalizace Městské památkové zóny investovali asi 300 milionů korun, z toho zhruba 50 milionů byly dotace. Z vlastních prostředků města jsme dali čtvrt miliardy korun,“ řekl místostarosta Historického města roku 2020.

Havlíčkův Brod má na území své Městské památkové rezervace 81 kulturních památek. Loni se z ministerského Programu regenerace městských památkových rezervací a zón obnovilo pět kulturních památek s dotací 1,44 milionu korun.

Ve finále letos byly ještě Městská část Praha 1, Prachatice, Ivančice, Cheb, Opočno, Dubá, Frenštát pod Radhoštěm, Olomouc, Vysoké Mýto, Horažďovice a Holešov.

V ČR je na 40 000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón. Ve zmíněném programu od roku 1993 rozdělil stát přibližně 5,6 miliardy korun a opraveno bylo 17 741 památek. Celková cena obnovy s příspěvky měst a dalších subjektů je 14,3 miliardy korun. Loni ze státního rozpočtu do programu šlo 164 milionů korun a suma poté, co se čtyři roky zvyšovala, opět klesla. Díky programu se loni opravilo 538 památek a celkové náklady na jejich obnovu byly 392 milionů korun.

HAVLÍČKŮV BROD

  • Město je jedním z pěti okresních měst Kraje Vysočina. Leží zhruba 20 km od krajské metropole Jihlavy. Protéká jím řeka Sázava. Má přes 23 000 obyvatel.
  • Zmínky o hornické osadě u brodu přes Sázavu jsou již z roku 1234, nejstarší dochovaná písemná zmínka o Brodu je z roku 1256 v listině, kterou vydal olomoucký biskup Bruno.
  • Osada nesla jméno Smilův Brod podle zakladatele Smila z Lichtenburka. Král Přemysl Otakar II. si dělal nároky na území kolem Brodu, které považoval za královskou půdu, protože se tady dolovala stříbrná ruda. Dostal se do sporů se Smilem, po kterých velká část pozemků připadla králi. V roce 1274 byla osada povýšena na město. Ke konci 13. století bylo město obehnáno hradbami. Od roku 1308 se jmenovalo Německý Brod, a to až do roku 1945. Současným jménem odkazuje na rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského.
  • Za husitských válek v roce 1422 ve městě hledal útočiště král Zikmund se svým vojskem. Husitské oddíly vedené Janem Žižkou Brod dobyly a císařské vojsko porazily. Bylo to jedno z posledních Žižkových vítězství. Tato událost definitivně ukončila těžbu stříbra. Roku 1637 bylo město povýšeno na královské. Koncem 19. století se stalo nejdůležitějším železničním uzlem jihovýchodních Čech.
  • Centrum města tvoří Havlíčkovo náměstí s řadou hodnotných domů, kostely a zbytky hradeb. Historické jádro je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Dominantou je gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, dochovala se část opevnění včetně Štáflovy bašty.
  • Ke známým domům patří pozdně gotický rohový Havlíčkův dům s kamenným arkýřem a věžičkou, ve kterém žil Karel Havlíček Borovský a kde je dnes jeho muzeum a sídlí zde i Muzeum Vysočiny, pozdně gotická budova staré radnice či nová radnice, což byla původně rychta postavená ve 13. století, která prošla novobarokními úpravami.
  • Náměstí dominují Koudelova kašna se sochou Tritona a mariánský morový sloup. Místní atrakcí je také tzv. Brodská smrt, kostra umístěná v nice pod hodinami staré radnice, k níž se váže pověst o zrádném hlásném Hnátovi, který chtěl v roce 1742 vydat město Jihlavským a byl proto potrestán smrtí.
  • Další významnou památkou je Štáflova chalupa, unikátní roubené venkovské stavení, jehož nejstarší části pochází z 16. století. Pojmenovaná je podle rodiny, kterou proslavili zejména malíř Arnošt Štáfl a malíř, grafik a ilustrátor Otakar Štáfl. Podle Otakara Štáfla je pojmenována i dochovaná nárožní věž městského opevnění z první poloviny 14. století, ve které je Štáflův památník.
  • Dochovaly se rekonstruované úseky hradeb na východní a jihozápadní straně historického jádra. Původní hradby dlouhé 1,5 km a vysoké přes čtyři metry doplňovaly dvě věže, čtyři bašty a vodní příkop, později bylo opevnění doplněno ještě o parkánovou hradbu a další bašty. Během třicetileté války však bylo město dobyto Švédy, kteří hradby pobořili a v pozdější době byly rozebírány na stavbu budov.
  • K významným církevním památkám patří raně gotický děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, klášterní kostel Svaté rodiny, kostely svatého Vojtěcha, svaté Kateřiny a Nejsvětější trojice a kaple Svatého kříže a Božího hrobu.
  • Ve městě jsou také dva židovské hřbitovy, tyfový židovský hřbitov je jediným svého druhu v Česku.
  • K významným stavbám ve městě patří i budovy psychiatrické léčebny, která zde byla otevřena v květnu 1928.
Autor: ČTK