130 let

„Hnutí naštvaných“ rychle roste

Česko

Tea Party sdružuje v několika frakcích na dva miliony Američanů

NEW YORK / PRAHA „Prezidente Obamo, slyšíte nás?“ křičel zhruba před rokem do televizních kamer reportér CNBC Rick Santelli. Mluvil o připravovaných opatřeních na záchranu ekonomiky, přesněji lidí, kteří si půjčili na dům, přestože věděli, že nemají na to jej splácet. Právě krach trhu s realitami (hypotékami) odstartoval ve Spojených státech ekonomickou krizi.

A Santellimu, podobně jako mnoha dalším, přišlo nefér zachraňovat z peněz daňových poplatníků „zoufalce“ s hypotékami, které byly vysoko nad jejich skutečné poměry. Santelli využil toho, že tehdy pracoval pro televizi, a vyzval v přímém přenosu všechny odpůrce politiky prezidenta Obamy k akci. Naplánoval na červenec protestní „pití čaje“ (Tea party) na březích Michiganského jezera. Na rozdíl od historického protestu proti britské dani uvalené na čaj z 18. století se do vod Michiganského jezera měly házet „úrokové deriváty“ (jinak finanční nástroje, jejichž obchodování umocnilo ekonomickou krizi, pozn. red.).

Platíme už víc než dost!

Jeho výzva „všem kapitalistům“ nezanikla. V průběhu několika málo hodin po odvysílání reportáže vznikly webové stránky OfficialChicagoTeaParty.com a v následujících týdnech se uskutečnilo hned několik protestních akcí.

Lidem, kteří se k nim připojovali, imponovalo heslo, které se ukrývalo pod oněmi třemi písmeny T. E. A. aneb Taxed Enough Already (volně přeloženo jako Platíme na daních už víc než dost).

Šlo o nejpopulističtější argument odpůrců reforem prezidenta Baracka Obamy - miliardového balíku na záchranu ekonomiky a chystanou reformu zdravotnictví. Kde jinde na to chce Obama vzít peníze než z našich daní? neslo se Spojenými státy.

Z prezidentova domovského Chicaga se hnutí rychle rozšířilo takřka do všech koutů Ameriky. Vezlo se na vlně nespokojenosti, kterou umocňovaly čím dál depresivnější zprávy z médií o tom, jak přibývá lidí bez práce atd.

Nové hnutí spojuje parafráze Santelliho slov „Už nás slyšíte?“, která vyjadřuje jejich největší obavu - že je dnes ve Washingtonu u moci „dekadentní elita, která nechápe potřeby a starosti obyčejných Američanů“.

Loni na jaře pak vzniklo hnutí Tea Party Patriots a projekt 9. 12. Ta čísla mají dvojí význam, jednak odkazují na seznam „základních principů a hodnot“ a hlavně pak odkazují na 11. září (v Americe zmiňované jako 9. 11.).

„Den poté, co byla napadena Amerika, jsme najednou nebyli posedlí tím, jestli jsme rudí nebo modří a k jaké politické straně patříme,“ konstatuje prohlášení projektu 9. 12.

Síla dvou milionů Byl to šikovný tah. Druhá nejčastější věc, na kterou si lidé stěžují hned po daních, jsou tahanice mezi demokraty a republikány. Řešení klíčových problémů vázne, místo toho přibývá osobních útoků a nesmyslných bojkotů.

V létě už se k hnutí Tea Party hlásily desetitisíce lidí a na podzim, přesně 12. září, vyrazily stovky z nich protestovat k Bílému domu s hesly typu „V ZOO mají afrického lva, v Bílém domě afrického lháře“.

V rámci hnutí existuje hned několik frakcí, které spojují čistě republikánské principy - vláda ve Washingtonu zaměstnává příliš úředníků, moc utrácí a ohrožuje základní svobody jednotlivce. A vláda současného prezidenta Baracka Obamy to všechno jen zhoršuje.

Dnes se počet příznivců hnutí Tea Party počítá na miliony, přesněji blíží se k dvěma milionům. To už je nějaká síla, a tak není divu, že se původně živelného hnutí zmocnili politici v čele se Sarah Palinovou. Pokoušejí se je sjednotit a vyrazit s nimi do boje o Bílý dům.

***

V létě už se k Tea Party hlásily desetitisíce lidí a v září stovky z nich skandovaly u Bílého domu hesla typu: „ZOO má afrického lva, Bílý dům afrického lháře“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás