Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hobbymarkety prosperují i v krizi

Česko

Čeští zahrádkáři utrácejí. Nakupují sekačky, traktůrky, bazény, grily i nový zahradní nábytek

PRAHA Češi ani v době hospodářské krize, kvůli které jsou opatrnější při utrácení, nezanedbávají své zahrádky a investují do jejich vybavení a údržby. Tuzemští zahrádkáři nakupují především ve specializovaných prodejnách, které díky tomu v posledních letech vykazují rostoucí tržby.

České zahrádky po roce 1989 zažily technickou revoluci a většina zahrádkářů nyní místo tradičního nářadí používá moderní malotraktory, sekačky či křovinořezy, přičemž neodmyslitelnou součástí mnoha tuzemských zahrad jsou i bazény.

Například obchodníci v Plzeňském kraji tvrdí, že zájem o vybavení i rostliny do zahrad je letos stejný jako loni, lidé prý ale raději vybírají z levnějšího sortimentu. Prodejci navíc letos pod tlakem krize mírně zlevnili a podzimní slevy zahájili už v polovině července. Trvale velký zájem je o lehátka, sekačky, houpačky, dřevěný zahradní nábytek a bazény, z rostlin o trvalky na skalky, palmy a túje na živé ploty.

Miloš Kotrbanec z trutnovské společnosti RSU řekl, že v posledních letech se zvyšuje náročnost požadavků klientů na vybavení zahrad, přibývá také zájemců o různé vodní prvky a doplňky. „Lidé mají zájem o kompletní realizaci, která zahrnuje kromě vybudování zahrady také úpravu dlažby či zbudování jezírek,“ řekl Kotrbanec Rostoucí útraty hlásí i síť prodejen Mountfield. „Jednak si zákazníci vybírají v sortimentu nabízené zahradní techniky stroje vyšší kategorie s více funkcemi, silnějšími motory a komfortnější obsluhou. V posledních letech také prudce roste prodej všech typů multifunkčních zahradních traktorů,“ řekl mluvčí společnosti Mountfield Václav Brom. Mountfield prodal milion sekaček Lidé v prodejnách Mountfield za posledních deset let nakoupili bezmála jeden milion strojů na sečení trávy a takřka 250 tisíc bazénů. Od roku 2005 společnost Mountfield prodala zhruba 180 tisíc kusů dřevěného zahradního nábytku. „Pozorujeme masový odklon od laciného, a tím pádem i nekvalitního venkovního nábytku. V tomto segmentu je zákazníky vyžadována vysoká kvalita a trvanlivost výrobků,“ podotkl Brom.

Stále se zvyšující zájem o zahradní nábytek či krby potvrdila Dagmar Maixnerová z Výstaviště Flora Olomouc, která organizuje tamní zahradnické trhy. Zatímco v minulosti si řada lidí pořizovala plastový nábytek, nyní se mnozí vracejí k tradičnímu dřevu.

Stejný trend platí i u zahradnické techniky. „Většina zahrádkářů využívá moderní postupy. Srpy a kosy nahradily sekačky, vylepšují se zahradnické nůžky, aby odpadla dřina. Letos na veletrhu Flora čekáme raritu. Protože klasická stavební kolečka jsou už zastaralá, opatřil je jeden výrobce motorkem,“ uvedla Maixnerová.

Zájem o grily na uhlí klesá Ze stále více českých zahrad se v letních měsících line vůně grilovaného masa. Šlágrem jsou v posledních letech zahradní grily, zejména na propan-butan, méně už na dřevěné uhlí nebo dřevo a nejméně elektrické, které byly hitem minulých dvou let. Nejvíce se prodávají za ceny kolem 2500 korun, ale dají se pořídit i za polovinu nebo pětinásobek.

Čeští zahrádkáři a kutilové loni v pěti největších hobbymarketových řetězcích utratili rekordních 29,8 miliardy korun. Tržby hobbymarketů se tak v roce 2008 meziročně zvýšily o 4,5 miliardy korun, což bylo nejrychlejší tempo za posledních několik let. Na konci loňského roku měla pětice hobbymarketových řetězců v Česku 113 prodejen a ve srovnání s rokem 2007 jich bylo o šest více. Obliba hobbymarketů v Česku roste a pravidelně v nich nakupuje více než polovina českých kutilů a zahrádkářů.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!