23. června 2017 12:02, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradní protokolář mohl sedět v policejním supersporťáku, ukázalo vyšetřování

Hasiči vyprošťují jednoho ze zraněných. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči vyprošťují jednoho ze zraněných. | foto: HZS JMK

BRNO Přítomností zástupce šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše v policejním BMW, které v květnu havarovalo v Brně, nebyly porušeny právní předpisy ani interní akt řízení. Uvedla to v pátek na webu mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien. Část nehody týkající se jízdy civilní osoby, tedy Kruliše v havarovaném policejním voze před časem předala policejnímu prezidiu k prošetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která došla k závěru, že vůz řídil policista a nebyl tedy spáchán trestný čin.

Podle Skupien legislativní odbor policejního prezidia došel k závěru, že jízda civilní osoby je obecně možná v souladu s nařízením ministerstva vnitra, podle kterého „v dopravních prostředcích mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů“. Spektrum těchto úkolů je přitom široké a policie při něm využívá prostředků represivního i preventivního charakteru, včetně prezentace techniky, doplnila mluvčí.

V pátek před polednem také jihomoravští hasiči poprvé zveřejnili fotografie z nehody. Ze snímků vyplývá, že předek vozu je po nárazu značně poškozen. Fotografie z místa činu se server Lidovky.cz pokoušel získat prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím již počátkem června.

Vzhledem k tomu, že případ vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, však hasiči ze zákona stanovenou dvoutýdenní lhůtu pro poskytnutí informací prodloužili o deset dní. Fotografie nakonec zveřejnili sami krátce před vyřízením žádosti.

K havárii policejního vozu došlo v pondělí 29. května kolem desáté hodiny večer v Brně-Chrlicích. Luxusní supersport za zhruba čtyři miliony sjel ze silnice do potoka poté, co polistu, který řídil, postihla mozková příhoda a ztratil nad řízením kontrolu. Na místě spolujezdce v tu chvíli seděl rovněž hradní protokolář Vladimír Kruliš, který prezidenta doprovázel na cestě po Jihomoravském kraji.

Záchranáři na místě havárie.
Hasiči vytahují z pod mostu havarovaný policejní vůz BMW i8.


Podle policejní mluvčí se incident stal po oficiálním setkání s prezidentem, kdy byla jeho doprovodu nabídnuta praktická ukázka vozu. Kdo jízdu povolil a jak je možné, že Vladimír Kruliš v automobilu seděl, prošetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. V dopravních prostředcích policie totiž mohou dle nařízení ministerstva vnitra být přepravováni pouze příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci resortu nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních či pracovních úkolů.

Člen prezidentské kanceláře před několika dny po propuštění z nemocnice pro Blesk.cz přiblížil, že po nehodě podstoupil kvůli zlomeným obratlům dvě náročné operace. „Mám titanové obratle a dvě 15centimetrové jizvy. Pomaličku začínám chodit, po pár metrech,“ popsal svůj stav.

Luxusní hybrid BMW i8 převzala policie od společnosti Invelt v polovině května, vypůjčený jej měla na půl roku nebo do doby, než s ní ujede 20 tisíc kilometrů. Jihomoravští policisté jej používali především na místních dálnicích. Už dříve policie od stejné firmy obdržela na zkoušku elektromobily BMW i3.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz