Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Česko

Požár v Bohumíně: kvůli identifikaci šel poprvé do akce speciální tým, součástí jsou genetik, antropolog i soudní lékař

Byty zasažené požárem. foto: Reuters

Bohumín - Identifikaci obětí sobotního požáru bytu v Bohumíně na Karvinsku řeší speciální tým expertů složený z antropologa, genetika, daktyloskopa, soudního lékaře, dokumentaristy a z vedoucího skupiny Petra Bendla. Šéf skupiny sdělil, že první část identifikace provádí tým přímo na místě činu ohledáním zemřelých, druhou pak na pitevně.
  17:11

„Souběžně probíhá sběr údajů o obětech - zajišťují se dostupné zdravotní záznamy, daktyloskopické otisky, genetický materiál, fotografie a podobně. Poslední fáze identifikace je vyhodnocení všech dostupných informací a případná identifikace,“ vysvětlil Bendl, který působí jako zástupce vedoucího odboru daktyloskopie v Kriminalistickém ústavu.

Někteří nájemníci se po tragickém požáru již do domu v Bohumíně nechtějí vracet, město jim zajistí náhradní bydlení

Skupina specialistů, kterou Bendl vede, se nazývá DVI tým podle anglického disaster victim identification - tedy identifikace obětí hromadných neštěstí. K širšímu týmu patří i policejní pátrači, forenzní stomatologové či psycholog. Skupinu tvoří odborníci z Kriminalistického ústavu, z ústavů soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, Všeobecné fakultní nemocnice a z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, dále z ministerstva vnitra a z jednotlivých policejních krajských ředitelství.

„Členové týmu jsou vyškoleni na různě obtížné situace, kdy může být identifikace těl značně obtížná - například požár, živelní pohromy, teroristické útoky,“ uvedl Bendl.

V Bohumíně byl tým poprvé v ostrém nasazení, ačkoliv existuje už několik let. „Tým byl v minulosti několikrát připraven odjet do zahraničí pomoci kolegům při identifikaci obětí hromadných neštěstí, ale výjezd se ani v jednom případě nakonec nerealizoval. Členové týmu prošli několika různými cvičeními ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem, v rámci mezinárodních aktivit Interpolu, Europolu a EU,“ napsal šéf skupiny.

Tragédie v Bohumíně je šokující zkušenost. Zasažen byl velký okruh lidí, říká krizový psycholog

Tým má zasahovat v případech, kdy zemře více než deset lidí. Při identifikaci obětí postupuje podle vlastní metodiky i podle metodiky Interpolu. „Pro výkonnou část týmu končí činnost identifikací a předáním informací místně příslušnému policejnímu útvaru. Management týmu následně vyhodnocuje nasazení týmu a jeho činnost,“ doplnil Bendl.

O vzniku českého DVI týmu se začalo uvažovat už v roce 2004, kdy Thajsko postihla ničivá vlna cunami. Mezi oběťmi bylo i šest českých občanů, které se podařilo identifikovat na základě zubních rentgenů. Do Thajska byli tehdy vysláni dva genetici Kriminalistického ústavu. Český tým pak vznikl o deset let později ve spolupráci se Švýcarskem, které poskytlo své zkušenosti, školitele i peníze na materiální vybavení.

Při požáru v panelovém domě v Bohumíně zemřelo 11 účastníků narozeninové oslavy včetně tří dětí a další lidé se zranili. Z úmyslného zapálení bytu policie obvinila čtyřiapadesátiletého muže, jeho motivem byly podle kriminalistů rodinné spory. Za vraždu a obecné ohrožení mu hrozí až doživotní vězení, soud ho v úterý poslal do vazby.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...