130 let

Jak a kde spí ryby?

Česko

Chodí ryby spát? Jak jejich spánek vypadá, ptá se A. Brátová z Liberce.

Odpovídá ichtyolog Miroslav Švátora z Přírodovědecké fakulty UK: Spánek ryb se neprojevuje tak, jak to známe například u savců. Ryby v době odpočinku snižují svoji aktivitu. Některé druhy ryb jsou aktivní ve dne a na noc si najdou klidné místo, například v tůni pod břehem nebo za kamenem, kde jsou v bezpečí před predátory. Mohou se opírat ploutvemi o dno, některé druhy leží na boku. Odpočívají, ale neupadají do spánku, který známe u suchozemských živočichů. Stále mají otevřené oči, protože nemají víčka.

Mláďata některých ryb, například u různých druhů cichlid, mohou přečkávat noc v tlamě rodičů. Jiné druhy, především dravé ryby, naopak více odpočívají ve dne a loví za šera nebo v noci.

Pokud máte akvarijní rybky a v noci rozsvítíte v místnosti světlo, vyrušíte ryby z jejich odpočinku. Někdy si můžete všimnout, že jejich pestré zbarvení na noc poněkud vybledne.

Některé druhy ryb, v naší přírodě jsou to například kaprovité, snižují svoji aktivitu v zimě a upadají do jakési letargie. Zalehnou do bahna nebo do listí na dně a nepohybují se. Jejich metabolismus se zpomalí a ryby v klidu přečkají chladné období, kdy se ve vodě nevyskytuje hmyz, larvy a další potrava, kterou se živí. Pokud takto odpočívající rybu někdo vyruší, například vydra nebo jiný přirozený lovec, může to pro ni mít tragické následky: zrychlí se její metabolismus, ryba má větší výdej energie a rychleji zpracuje tukové zásoby, které jí měly vydržet až do jara. V takovém případě může snadno uhynout.

***

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz. Obálku označte Věda – záhady.

Autor: