Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: připravte se na tropické teploty, pozor ale na bouřky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Typicky letní počasí s docela vysokými teplotami a občasnými dešťovými srážkami, které mohou místně být i silné. Takové poměry by měly vládnout v Česku během nadcházejícího víkendu. Stabilnější ovzduší by mělo být po oba dny vždy dopoledne, později poroste pravděpodobnost deště i bouřek.

Tropická třicítka na dosah

Sobotní dopoledne bude podle modelů známých v době publikace tohoto příspěvku na celém území Česka polojasné, postupně se však obloha zamračí a občas i zaprší. Vyskytnout se mohou i bouřky, jejich pravděpodobnost je ale nižší než v neděli.  

Počítejte s letními teplotami, maxima během dne dosáhnou v nižších polohách 26 až 28 stupňů. Teplo bude i na horách. Na hřebenech Krkonoš, Jeseníků či Beskyd se rtuť teploměru dostane na dvacítku. 

Pokud se chystáte na výlet do přírody, platí zlaté pravidlo: překousněte pohodlnost a vyrazte brzy ráno tak, abyste se stačili vrátit dříve, než odpoledne či navečer, (možná) zaprší nebo zabouří. A plánujete-li výlet na kole s využitím auta či vlaku, tak se vám lépe pojede směrem od západu na východ než obráceně. Vítr totiž povane tím pádem do zad.

V noci na neděli nadále bude teplo, na řadě míst se rtuť teploměru udrží nad patnácti stupni – možná to bude dosud nejteplejší noc v tomto roce. Den začne jasnou až polojasnou oblohou, postupně však budou opět přibývat oblaka a zatáhne se. 

Teploty budou ještě o stupínek či dva vyšší než v sobotu a na řadě míst zřejmě dosáhnou hranice tropických třiceti stupňů. Dešťů by sice celkově nemělo být mnoho, nicméně bouřky z tepla doprovázené přívalovými dešti a prudkým vichrem nelze vyloučit v žádné oblasti Česka. Jejich přesnou polohu není možné přesněji odhadnout dříve než s předstihem několika desítek minut – pokud se budete pohybovat v přírodě, sledujte radarové odrazy zde na webu

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu http://portal.chmi.cz

Voda v nádržích se již prohřívá

Přiměřeně letní počasí posledních dní a hlavně poměrně teplé noci pozvolně tlačí nahoru i údaje o teplotě v rybnících, přehradách a dalších vodních nádržích. Ta se již na řadě míst dostala přes magickou hranici 20 °C a hlavně v mělčích zátokách je i o několik stupňů teplejší. Karibské moře to sice ještě není, na druhou stranu si pro vstup do vody už nemusíte brát neoprén.  

Z vodních nádrží, kde Český hydrometeorologický ústav pravidelně eviduje teplotu vody, jsou aktuálně nejteplejší Nechranice na Ohři (23 °C), následované přehradami Jesenice a Skalka u Chebu. Naopak „jihomoravské moře“ - vodní plochy Nové Mlýny pod Pálavou - se dvacítce teprve blíží. Jako každý rok zkraje letní sezóny ještě zůstávají poměrně chladné přehrady na Vltavě nad Prahou včetně frekventovaných Slap – to je způsobeno přítokem chladné spodní vody z výše ležících nádrží.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost. 

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2020: Horská kola s pevným rámem

Horská kola s pevným rámem: Testovaný model EasyBike Egoist | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Elektrokolo s pevným rámem je univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou širší pneumatiky a odpružená vidlice, tak na...

Panny si užijí lásky, nový vztah čeká Lvy. Horoskop pro všechna znamení

Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Oheň charakterizuje znamení Lva navenek, vzduch jej ovlivňuje uvnitř a oba živly se navzájem doplňují a podporují. Lidé...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.