Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak připravit provensálské ratatouille

Česko

Toto libě vonící zeleninové ragú se zrodilo v provensálském městě Nice, slavné krásce ležící na Azurovém pobřeží. Poněkud neobvyklý francouzský název ratatouille (čti ratatuj) byl odvozen od slova touiller, jež značí míchat, a nezřídka bývá doprovázen přídavným jménem nicoise, jež hrdě odkazuje na místo jeho původu. Tento osobitý pokrm sestává ze čtyř druhů zeleniny, jež dominují celému Středomoří, to jest rajčat, červených a zelených paprik, lilků a cuket. Jak už bývá v labužnické Francii zvykem, neexistuje shoda nad jedním správným způsobem přípravy. Rozepři, ve které není místo pro kompromis, lze vysledovat zejména mezi zastánci názoru, že každý druh zeleniny je třeba osmahnout a podusit zvlášť a až před servírováním vše promíchat, a těmi, kdo se kloní k liberálnějšímu postupu sestávajícímu z přípravy pokrmu v jediném hrnci. Všeobecně je populární způsob druhý, neboť je méně komplikovaný, ten první prý zase dokáže zachovat celistvost chuti každého druhu zeleniny.

POTŘEBUJEME:

Pro 4 osoby: 700 g dobře uzrálých rajčat 1 zelená paprika 1 červená paprika 2 středně velké cukety 1 větší lilek 2 cibule 2 stroužky česneku 3 lžíce olivového oleje 1 bobkový list špetka cukru, sůl a čerstvě mletý pepř

POSTUP:

Rajčata, cukety a lilek nakrájíme na větší kostky, papriky na proužky, cibuli a česnek nadrobno nasekáme. Ve větší pánvi rozehřejeme polovinu olivového oleje a osmahneme na něm cukety s lilkem dozlatova. Vyjmeme je a dáme stranou.

V té samé pánvi nyní rozehřejeme druhou polovinu olivového oleje, přidáme cibuli, česnek a papriky a krátce osmahneme. Přidáme rajčata, snížíme plamen a promícháme. Po deseti minutách přidáme osmahnuté cukety s lilkem, osolíme, opepříme, přidáme špetku cukru a bobkový list. Bez pokličky dusíme na mírném ohni 1 hodinu, a je-li třeba, mírně podlijeme horkou vodou. Ratatouille se podává vlažné nebo studené s čerstvým bílým chlebem.

Během vaření je možno jej dochutit čerstvým tymiánem nebo bazalkou, bude pak ještě voňavější. Je možné je přidat na vaječnou omeletu nebo promíchat s rozšlehanými vejci a upéci v troubě anebo promíchat s uvařenými těstovinami a podávat coby salát. Dobře se hodí jako příloha ke grilovaným rybám a jehněčímu masu.

***

4 další rady, jak vylepšit ragú

1 Zeleninové ragú se v italských rukou nazývá peperonata a sestává z cibule a česneku (2 stroužky) osmahnutých na olivovém oleji, k nimž jsou přidány na proužky nakrájené červené a žluté papriky (od každého druhu 3 větší) a posléze rajčata (500 g).

Vše je podušeno doměkka a dochuceno bazalkou a kapary.

2 Ve výbušném Baskicku se kdysi zrodila španělská piperada - k osmahnuté cibulce (1 kg) se přidají zelené papriky nakrájené na proužky (250 g) a rajčata (1 kg) a vše se pozvolna dusí hodinu a půl. Těsně před koncem vaření se do pokrmu vmíchá nadrobno nasekaný a na oleji osmahnutý česnek (2 stroužky).

3 Taktéž španělským pokrmem, tentokrát však z kraje La Mancha, je pisto manchego.

Připravuje se osmahnutím cibulky (4) a zelené papriky (4) na olivovém oleji, dále je přidána cuketa (2 střední) a rajčata (4 velká) a vše je podušeno doměkka. Na závěr se přimíchá klobáska chorizo a šunka (po 100 g), které byly nejprve zlehka osmahnuty na pánvi.

4 Ani Řekové se nedají zahanbit, neboť jejich spetzofai je vyhlášené daleko za hranicemi této krásné země. Sestává z cibulky (2) osmahnuté na oleji, na kterou přijde tamní pikantní klobáska loukaniko, červené papriky (2 velké), rajčata (2 střední) a stroužek česneku. Vše je následně zastříknuto červeným vínem (2 lžíce) a podušeno doměkka.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...