Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODPOSLECHY: Jak vyvolat lítost, přemýšlel Janoušek o nehodě . A hledal 'správného žalobce'

Kmotr Janoušek uměl ocenit policisty zasahující u jeho autonehody. Nechali ho zavolat, neudělali mu testy na drogy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmotr Janoušek uměl ocenit policisty zasahující u jeho autonehody. Nechali ho zavolat, neudělali mu testy na drogy | foto: Grafika: LN/Šimon

PRAHA Policejní sledování Romana Janouška přináší nečekaný vedlejší produkt: skryté mikrofony jej přistihly v okamžiku, kdy se nad ním kvůli jeho předloňské autonehodě začala vznášet hrozba osmnáctiletého vězení. A politický podnikatel začal hledat způsob, jakým by bylo možné ovlivnit vyšetřování. A také jak lépe zvládnout mediální prezentaci kauzy a působit na veřejné mínění.

Jde o dosud neznámou stranu příběhu nejsledovanější dopravní nehody posledních let. "Je potřeba to nastěhovat státnímu zástupci, s nímž se dá bavit. Je třeba mít jasnýho člověka, se kterým se můžeš bavit doma v garáži, když to řeknu obrazně...," odposlechli policisté loni na jaře muže, který Janouškovi radil v jeho kanceláři umístěné v pražské galerii Myšák. Podle detektivů to byl s největší pravděpodobností podnikatel a lobbista Martin Ulčák, poslední šéf Socialistického svazu mládeže.

Diskuse se odehrála krátce poté, co státní zástupkyně Jitka Rybenská překvalifikovala nehodu z ublížení na zdraví na pokus o vraždu s trestní sazbou 18 let vězení. Pro připomenutí: Janoušek v březnu 2012 naboural v opilosti ve svém Porsche Cayenne do cizího vozu a odjel. Když jej pohotová řidička po svých dostihla na nedaleké křižovatce, aby s ním srážku vyřešila, Janoušek ji srazil a opět ujížděl pryč.

"Udělá z toho podmínku..."
Ulčák tehdy předložil Janouškovi i detailní návrh dalšího postupu. "Muž říká, že je potřeba stabilizovat státního zástupce, který to dotáhne do obžaloby, a je třeba nakvalifikovat to správně tak, aby bylo jasné, který soudce to bude řešit," parafrázovali rozhovor policisté. "Jakoby rok se musí čekat a po roce to třeba vrátí k došetření. Takhle se pak rozhodne a udělá z toho malou podmínku a proti tomu se státní zástupce neodvolá. Odvoláš se ty, pak to půjde na vrchňák a tam už budeme vědět, na koho to spadne. Rozhodne, že nedostane podmínku a budou spravedliví," tlumočí přepisy další slova Janouškova rádce.

Odposlechy kmotra Janouška na Lidovky.cz:

Od počátku přitom provází vyšetřování nehody pochybnosti. Pražští dopravní policisté nechali politického podnikatele, jak sám sebe Janoušek tituluje, po srážce telefonovat a nezjistili, zda byl pod vlivem drog. Nelze však vyloučit, že by mu omamné látky v krvi našli. Kvůli sérii přešlapů přijal tehdejší policejní prezident Petr Lessy rezignaci svého náměstka Vladislava Husáka, vyzval k odchodu z funkce pražského policejního šéfa Martina Vondráška a případ poslal do Hradce Králové.

Z nahrávek vyplývá, že Janoušek spoléhal na odborné posudky, které se měly stát součástí spisu. "Příští čtvrtek budou hotový, dodáme je do spisu. Buďto to bude překvalifikovaný, nebo ne. Odborníci říkaj, že si neumí představit, že to nepřekvalifikujou," věřil si Janoušek. Policisté si nicméně nechali vypracovat vlastní posudek, který se s tím Janouškovým naprosto rozchází. Soudce si proto objednal další, revizní, který shodou okolností dokončili experti tento týden. Nepravomocný verdikt by tak mohl padnout už na konci tohoto měsíce.

"Musíš se k ní dostat"

Janouškův rádce už před rokem jeho optimismus krotil. "Muž říká, že si dovede představit, že to nepřekvalifikujou, že zavolá Bradáčová a byl by potřeba střelec, který napíše záznam, že intervenovala. Ale ona to neudělá. Je zajímavý vyzkoumat, jestli ta ženská to může někam posunout, jestli to chce dělat, prostě s ní musí někdo mluvit. Ty se k ní musíš dostat," přetlumočila policie podle všeho Ulčákova slova.

Dozorující žalobkyně Rybenská nechtěla plány z galerie Myšák rozebírat. "To je pod pod mojí úroveň něco takového komentovat," řekla serveru Lidovky.cz. Současně odmítla, že by zaznamenala konkrétní pokusy o ovlivnění vyšetřování. "Nepamatuji si ve své praxi případ, kdy by byl na mě vyvíjen jakýkoliv tlak," dodala. A obdobně mluví i hradečtí vyšetřovatelé, tedy přesněji jejich mluvčí. "Jakékoliv vnější vlivy na průběh vyšetřování zásadně odmítáme. Šlo o standardní vyšetřování závažného trestného činu, u kterého po dostatečném shromáždění důkazů došlo k překvalifikování z těžkého ublížení na zdraví na trestný čin pokus vraždy," reagovala za policii v Královéhradeckém kraji Ivana Ježková.

Dlouhé vyšetřování opilého řidiče Janouška:

Nehoda opilého kmotra Janouška na sebe přitahuje pozornost také proto, že lze bez nadsázky mluvit o jednom z nejdéle vyšetřovaných karambolů se zraněním. Stačí jeho případ srovnat s mediálně známými nehodami piráta z D1 Luboše Laciny a podnikatele Aleše Trpišovského. V prvním případě (vytlačení auta z dálnice - Lacina dostal 5letý trest) trvalo policii vyšetřování celkem pět měsíců, Trpišovského (vybržďování na dálnici - podmíněný trest zahladila amnestie Václava Klause) pak kriminalisté "uzavřeli" za devět měsíců. Janouškův spis putoval na soud po více než roce.

Mikrofony zachytily i jméno bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, jehož Janoušek rovněž žádal o radu. Byť už v té době nebyl státním zástupcem, mohl posloužit svými zkušenostmi či kontakty. "Dělá to náš Libor a zrovna u toho Libora nevím," pochyboval Janoušek. "Libor určitě jo, Libor Grygárek je jeden z mála, kterej bezvadně ovládá," ujišťoval ho muž. "Já se ho držim určitě," dodal k tomu Janoušek.

Grygárek, jenž je momentálně obviněn ze zneužití pravomoci, připouští, že s Janouškem kvůli nehodě komunikoval. "V souvislosti s nehodou jsem mu nepomáhal. Sice mě požádal, abych si jako advokát přečetl znalecké posudky, ty mi však nakonec vůbec nepředložil," napsal v SMS zprávě serveru Lidovky.cz. Proč ho Janoušek oslovil, i když ho oficiálně nezastupuje, nevysvětlil.

Janoušek před rokem mimo jiné mluvil i o tom, že konzultoval to, jak co nejlépe svoji kauzu veřejně prezentovat. Svou obhajobu postavil na tom, že řidičku srazil neúmyslně. "Já jsem to řešil s Nachtigallem, to je šéfredaktor Týdne. Ten jedinej to umí napsat, kterej jako říká, že by do médií nešel. Buďto si někdo udělá pr..l, nebo se udělá tiskovka a ty ty dotazy nezvládneš. Budou se tě ptát, kolik máš peněz z Belize, a vůbec se tě nebudou ptát a ty se z toho po....š. Můžu si udělat PR, ale mně hrozně nejde. Jediný, jak bys měl, tak omdlívat zarostlej a apatickej. Jediný, co funguje, je vyvolat v lidech lítost. Jak my dva budem vyvolávat v těch lidech lítost?" řekl Janoušek.

Server Lidovky.cz se znovu pokusil lobbistu Ulčáka kontaktovat. Opět nevzal telefon, nereagoval na textové zprávy. Janouškův právník Vít Široký již dvakrát reakci odmítl s tím, že ani on, ani jeho klient nebudou komentovat přepisy odposlechů, které neviděli.

,
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...