Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KEDROŇ: Jak číst odposlechy Romana Janouška

Názory

  13:00
Roman Janoušek má prostě smůlu. Co chvíli někdo odposlechne jeho důvěrné hovory a pustí je do médií. Poté, co v prvoligové politice skončil jeho primátor Pavel Bém, dnes známý spíše pod přezdívkou Kolibřík, mohlo se zdát, že se přestal starat o věci veřejné (malá písmena jsou správně).

Roman Janoušek foto: Reuters

Omyl. Přepisy odposlechů ukazují opak. Ano, před čtením této indiskrece je nutné si připomenout, že Roman Janoušek a jemu podobní „lobbisté“ se živí prodejem „teplé vody“, rádi přehrávají, obchodují s obtížně měřitelným vlivem. I když si ale necháme solidní rezervu, nelze těm obnaženým hovorům upřít silnou vypovídací hodnotu. A to minimálně v jednom.

K TÉMATU:

Svědčí o panice, která zavládla v dříve nedotknutelných kruzích. Léta neohrozitelnosti skončila s příchodem nové generace státních zástupců, kteří se – podle monitorované disputace – vymkli kontrole. O posty přicházeli rosolovití policejní důstojníci, z pankráckého justičního paláce byli vypuzeni žalobci Vlastimil Rampula a Libor Grygárek, oba s pověstí výkonných zametačů. Janoušek přišel i o svého dalšího koně, pardon, Kolibříka. Nevyšla ani sázka na politický projekt Věci veřejné (i tady je velikost písmen správně). A v tomto rozložení sil se do jeho kanceláře vetřela policejní štěnice.

Odposlechy tak dokreslují mnohé pohyby, které byly dosud pro nezasvěcené stěží pochopitelné. Ať už to byly personální hry v justici či policii, anebo snad nejdéle vyšetřovaná dopravní nehoda v Česku (ta Janouškova), případně vrávoravý postup českých vyšetřovatelů v kauze privatizace mosteckých dolů.

Ze všeho nejvíc prozrazené odposlechy odkrývají, jak se lobbisté snažili na strategická místa státní správy dosadit své trojské koně. Aby dle své optiky obnovili rovnováhu a zajistili si bezpečí.

Je dobré nepodlehnout iluzi, že jsme nahlédli celý prostor za kulisami. Přepisy odposlechů, které se dostávají na světlo v době, kdy ke spisu má už přístup širší okruh lidí, nasvěcují pouze okolí Romana Janouška. Na obrázku zatím chybí pohyby dalšího obchodníka s vlivem Iva Rittiga či paní Jany Nagyové – Nečasové.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat