Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KEDROŇ: Jak číst odposlechy Romana Janouška

Názory

  13:00
Roman Janoušek má prostě smůlu. Co chvíli někdo odposlechne jeho důvěrné hovory a pustí je do médií. Poté, co v prvoligové politice skončil jeho primátor Pavel Bém, dnes známý spíše pod přezdívkou Kolibřík, mohlo se zdát, že se přestal starat o věci veřejné (malá písmena jsou správně).

Roman Janoušek foto: Reuters

Omyl. Přepisy odposlechů ukazují opak. Ano, před čtením této indiskrece je nutné si připomenout, že Roman Janoušek a jemu podobní „lobbisté“ se živí prodejem „teplé vody“, rádi přehrávají, obchodují s obtížně měřitelným vlivem. I když si ale necháme solidní rezervu, nelze těm obnaženým hovorům upřít silnou vypovídací hodnotu. A to minimálně v jednom.

K TÉMATU:

Svědčí o panice, která zavládla v dříve nedotknutelných kruzích. Léta neohrozitelnosti skončila s příchodem nové generace státních zástupců, kteří se – podle monitorované disputace – vymkli kontrole. O posty přicházeli rosolovití policejní důstojníci, z pankráckého justičního paláce byli vypuzeni žalobci Vlastimil Rampula a Libor Grygárek, oba s pověstí výkonných zametačů. Janoušek přišel i o svého dalšího koně, pardon, Kolibříka. Nevyšla ani sázka na politický projekt Věci veřejné (i tady je velikost písmen správně). A v tomto rozložení sil se do jeho kanceláře vetřela policejní štěnice.

Odposlechy tak dokreslují mnohé pohyby, které byly dosud pro nezasvěcené stěží pochopitelné. Ať už to byly personální hry v justici či policii, anebo snad nejdéle vyšetřovaná dopravní nehoda v Česku (ta Janouškova), případně vrávoravý postup českých vyšetřovatelů v kauze privatizace mosteckých dolů.

Ze všeho nejvíc prozrazené odposlechy odkrývají, jak se lobbisté snažili na strategická místa státní správy dosadit své trojské koně. Aby dle své optiky obnovili rovnováhu a zajistili si bezpečí.

Je dobré nepodlehnout iluzi, že jsme nahlédli celý prostor za kulisami. Přepisy odposlechů, které se dostávají na světlo v době, kdy ke spisu má už přístup širší okruh lidí, nasvěcují pouze okolí Romana Janouška. Na obrázku zatím chybí pohyby dalšího obchodníka s vlivem Iva Rittiga či paní Jany Nagyové – Nečasové.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat