Omyl. Přepisy odposlechů ukazují opak. Ano, před čtením této indiskrece je nutné si připomenout, že Roman Janoušek a jemu podobní „lobbisté“ se živí prodejem „teplé vody“, rádi přehrávají, obchodují s obtížně měřitelným vlivem. I když si ale necháme solidní rezervu, nelze těm obnaženým hovorům upřít silnou vypovídací hodnotu. A to minimálně v jednom.
K TÉMATU: |
Svědčí o panice, která zavládla v dříve nedotknutelných kruzích. Léta neohrozitelnosti skončila s příchodem nové generace státních zástupců, kteří se – podle monitorované disputace – vymkli kontrole. O posty přicházeli rosolovití policejní důstojníci, z pankráckého justičního paláce byli vypuzeni žalobci Vlastimil Rampula a Libor Grygárek, oba s pověstí výkonných zametačů. Janoušek přišel i o svého dalšího koně, pardon, Kolibříka. Nevyšla ani sázka na politický projekt Věci veřejné (i tady je velikost písmen správně). A v tomto rozložení sil se do jeho kanceláře vetřela policejní štěnice.
Odposlechy tak dokreslují mnohé pohyby, které byly dosud pro nezasvěcené stěží pochopitelné. Ať už to byly personální hry v justici či policii, anebo snad nejdéle vyšetřovaná dopravní nehoda v Česku (ta Janouškova), případně vrávoravý postup českých vyšetřovatelů v kauze privatizace mosteckých dolů.
Ze všeho nejvíc prozrazené odposlechy odkrývají, jak se lobbisté snažili na strategická místa státní správy dosadit své trojské koně. Aby dle své optiky obnovili rovnováhu a zajistili si bezpečí.
Je dobré nepodlehnout iluzi, že jsme nahlédli celý prostor za kulisami. Přepisy odposlechů, které se dostávají na světlo v době, kdy ke spisu má už přístup širší okruh lidí, nasvěcují pouze okolí Romana Janouška. Na obrázku zatím chybí pohyby dalšího obchodníka s vlivem Iva Rittiga či paní Jany Nagyové – Nečasové.