130 let

Japonsko je v křeči, čeká ho však růst

Česko

Dopady apokalypsy - výroba v Japonsku stojí, akcie padají, svět ovládl strach z jádra

Ekonomika Japonska se prakticky zastavila, obnova země bude stát 180 miliard dolarů. Na část zakázek mohou dosáhnout i Češi

PRAHA Mnoho firem uzavřelo své závody a akcie na japonské burze padají. V druhé polovině roku by však měl nastat obrat a Japonsko by mělo díky investicím do obnovy začít prudce růst. Pomoci v rekonstrukci země mohou i české firmy.

Hlavní index japonské burzy včera uzavřel na nejnižší hodnotě od loňského listopadu. Kvůli nejistotě ohledně konečných škod a dopadu na ekonomiku stáhli investoři peníze z akcií a index přišel o 6,2 procenta své hodnoty. Největší propad zaznamenaly akcie Tokyo Electric Power, které kvůli problémům v atomové elektrárně Fukušima bojovaly s nedostatečnou poptávkou investorů a oslabily o 23,6 procenta. Podle ekonomů se dá očekávat, že akcie japonských firem se budou ve srovnání s tituly z jiných rozvinutých zemí i nadále propadat. Současný vývoj by tak mohl kopírovat pád akcií po zemětřesení v Kóbe v roce 1995. „Tehdy japonské tituly před opětovným oživením oslabovaly celých pět měsíců, během kterých ztratily 24 procent, protože investoři podcenili celkový rozsah škod a dopad katastrofy na ekonomiku,“ řekl Peter Garnry, analytik Saxo Bank. Kvůli následkům zemětřesení uzavřela své montážní linky řada známých výrobců od automobilek po producenty spotřební elektroniky, jako jsou Sony nebo Panasonic. „Řada z těchto japonských firem má v současnosti zachovánu výrobu jen mimo vlastní území Japonska,“ řekl Vladimír Pikora, analytik Next Finance.

Vzhledem k tomu, že výpadky v dodávkách japonských firem se rychle pokusí zaplnit konkurence, dá se očekávat podobný pokles ekonomiky jako v roce 1995. Tehdy HDP Japonska pokleslo o dvě procenta, ale brzy následoval prudký růst. Ekonomové proto i nyní očekávají již ve třetím čtvrtletí návrat k růstu, který bude tažen obřími investicemi do obnovy země.

Náklady na obnovu zpustošeného Japonska dosáhnou podle odhadů analýzy Reuters minimálně 180 miliard dolarů. Na obnově země by se mohly podílet i tuzemské firmy. „České firmy zejména z oblasti strojírenství by se mohly uplatnit především jako subdodavatelé velkých německých nebo amerických firem,“ řekl Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy. Japonsko totiž kvůli vysokému zadlužení veřejných financí bude mít problémy najít vlastní peníze na rekonstrukci země. „Bude proto pro obnovu země hledat společnosti, které budou schopny přijít s investičními úvěry. Tak velké objemy peněz by se domácím firmám hledaly jen velmi obtížně,“ vysvětlil Míl.

Pomoc s rekonstrukcí japonské ekonomiky nabídlo i ministerstvo průmyslu a obchodu. „Přislíbili jsme ambasádě, že pokud by Japonsko mělo o cokoli zájem, naše firmy napnou síly a dodají vše, co bude potřeba,“ řekl Pavel Vlček, mluvčí ministerstva. Podle něj však zatím chybí podrobné informace o tom, co by země mohla potřebovat. Následky zemětřesení zatím neovlivnily dodávky českých vývozců do Japonska. „V příštím týdnu by měla vyplout loď, na které bude i zásilka našeho piva. Cílovým přístavem je Tokio a v tuto chvíli nemáme žádnou zprávu o komplikacích,“ potvrdil Jiří Mareček, mluvčí Plzeňského Prazdroje. Ten loni Japonsku dodal téměř 600 hektolitrů piva Pilsner Urquell, což je o šest procent více než o rok dříve. Celkem se loni z Česka do Japonska vyvezlo zboží za více než 10,1 miliardy korun.

***

Japonský průmysl po katastrofě

Propady akcií na japonské

burze v procentech

Tokyo Electric Power -23,5

Japan Steel -18,92

Toshiba -16,26

Hitachi -16,19

Nippon Light -13,42

Toyota -7,7

Honda -6,5

Toyota zastavila nejméně výrobu

ve všech 12 japonských závodech nejméně

do středy. Podobně zastavily výrobu Honda

a Nissan.

Index japonské burzy včera oslabil o 6,2 %

Strmý pád (Hlavní japonský akciový index Nikkei 225)

Autor: