• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Japonsko: mrtvých je až 15 tisíc

Česko

V zemětřesením poškozené jaderné elektrárně už se povedlo zažehnat nejhorší

TOKIO „Myslím, že se situace postupně zlepšuje,“ dovolil si včera mírný optimismus náměstek šéfa japonského úřadu vlády Tecuro Fukujama, když měl shrnout aktuální stav jaderné elektrárny Fukušima, kterou před deseti dny poškodilo zemětřesení.

Z přehřívajících se reaktorů elektrárny dál uniká radiace, která sice zatím nemá bezprostřední důsledky na zdraví obyvatel, ale stopy radioaktivních prvků se v sobotu poprvé našly v potravinách v regionech blízko elektrárny a také v pitné vodě v Tokiu.

Zatím se poměrně daří i chlazení ostatních reaktorů provizorním ostřikováním z vodních děl. K většině z šesti bloků však byl během víkendu přiveden elektrický proud, jenž má umožnit postupné spuštění standardních chladicích systémů.

Největší hrozbu představuje třetí reaktor elektrárny. Jeho palivové články totiž obsahují příměs vysoce nebezpečného plutonia. Včera ráno kvůli stoupajícímu tlaku hrozilo, že inženýři budou muset z reaktoru upustit radioaktivní páru. Tlak se však podařilo stabilizovat.

Japonská vláda oznámila, že Fukušima 1 bude uzavřena a její provoz už nikdy nebude obnoven.

Záchranářům se včera povedlo vyprostit dva přeživší ze sutin domu ve městě Išinomaki. Oba se zachránili mimo jiné díky zásobám v lednici domu, v jehož rozvalinách uvízli. Úřady jinak potvrdily, že součet počtu potvrzených obětí přírodní pohromy a pohřešovaných přesahuje 20 tisíc. Mrtvých prý nakonec může být až 15 tisíc.

Japonsko sčítá také hospodářské škody, které mu 11. března přinesla největší katastrofa od 2. světové války. Zemětřesení a následná vlna tsunami bude třetí nejvýkonnější ekonomiku světa stát podle agentury Reuters 248 miliard dolarů (zhruba 5,3 bilionu korun).

Autor: