Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budoucí ministr? Je klíčové spolu mluvit, ne nastavovat procesy, míní Hlaváč

Česko

  17:50
PRAHA - Favoritem na převzetí ministerstva kultury po Aleně Hanákové je Jiří Hlaváč. Profesor HAMU, klarinetista a hudební skladatel v rozhovoru pro server Lidovky.cz vypočítává stávající problémy resortu: chybějící podporu živého umění, památkovou péči a nedostatek komunikace.

Bývalý děkan Hudební a taneční fakulty AMU Jiří Hlaváč. foto: ČTK

Lidovky.cz: Vaše aktuální angažmá vám umožňuje ujmout se řízení ministerstva kultury už od 1. července?
Ano, to už jsem deklaroval i ve své předběžné odpovědi, zda bych byl ochoten resort převzít. Samozřejmě je to o tom, abych celý svůj režim upravil tak, aby se prioritou stalo ministerstvo kultury.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Může nový šéf resortu v úřadu ještě něco udělat do doby, než přijdou příští rok na jaře volby?
Když jsem nad tím sám uvažoval, napadlo mne následující. Zaprvé: všechno je o vztazích. Je potřeba nastavit určitý systém uvažování a práce. A druhý moment je tím, proč se kumštu věnuji bezmála pět desetiletí: umění je reprezentantem naší země každodenně. Nejde o to, že se někdy udělá festival. Kultura jako taková je ukázkou kvality a vyspělosti kterékoli země. Protože jsem se vždycky snažil pomáhat čemukoli, co má smysl, určitou hodnotu a míru duchovního obsahu, nemám důvod na svých představách cokoli změnit. Kdyby to tak nebylo, nevydržel bych v oboru tak dlouho.

Lidovky.cz: Jaké tři největší problémy v české kultuře v současnosti vidíte?
Velmi aktuálním problémem je otázka živého umění. Jde o to, aby existovala platforma, na které se mohou mladí lidí cíleně a kontinuálně prezentovat. Zajímá mě mladý kumšt. Máme mladé a zajímavé lidi, kteří rozhodně zaslouží velkou míru pozornosti. Zadruhé máme nevídanou síť historických památek. Neměli bychom nechat chátrat to, co chátrat nemusí. A třetí moment je pro mě principiální, ať už dělám cokoli. Lidé si mají v klidu umět vyjasnit názory, pojmenovat problémy a vymyslet optimální řešení. Je přitom jedno, z které hlavy přijde. Mírá vzájemné komunikace, empatie a vnímání je pro mě klíčová. Není to rovina direktivního řízení, ale snaha nalézt optimální řešení.

Tedy spíše než nastavovat procesy jde o to si umět společně promluvit?
Nepochybně. Umět se poslouchat, znát problematiku, ale vyslechnout vždy názor jedné i druhé strany. To vyžaduje maximální účast a ochotu se navzájem pochopit a vnímat. Můžeme mít obrovské představy, ale vždy je můžeme zrealizovat jen z určité části. Karel Čapek řekl, že se za život podaří realizovat zhruba každý desátý sen. Jinými slovy: vynaložíme desetkrát větší úsilí než se něco povede. Sám to dobře znám. V životě jsem cvičil desetitisíce hodin na to, aby na pódiu věci tu a tam vyšly. Investice je tam obrovská. Každý kumštýř vynakládá nesmírné úsilí na to, aby byl vůbec schopen něco nabídnout. A je jedno, jestli je to hudebník, výtvarník nebo literát.

Máte v tomto ohledu nějakou zásadu?
Jsou dvě. Funkce rozumu nepřidá, za tím si stojím. A kumštýřem se člověk nestává až na pódiu. Musí si za věcí stát, žít jí, musí ho bolet a zároveň také těšit.

Pokračování rozhovoru s Jiřím Hlaváčem čtěte v zítřejších Lidových novinách. Už ve 22.00 jej najdete v on-line vydání či iPadu a iPhonu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...