Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Jihem Moravy se prohnalo tornádo. Obce vypadají jako po válce, bez elektřiny jsou desetitisíce domácností

Česko

  19:59aktualizováno  25. června 0:49
Brno - Jihomoravský kraj, především Břeclavsko s Hodonínskem, zasáhlo tornádo. Potvrdila to Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Jak bylo tornádo silné, bude možné určit v následujících hodinách, případně dnech, až se zjistí rozsah škod. Stupeň síly tornáda se totiž určuje podle množství škod, které způsobí, uvedla Odstrčilová.

„Oblast, kde se přehnalo tornádo, má to nejhorší za sebou, situace by se tam měla uklidnit,“ doplnila. Výstraha před silnými bouřkami ale stále platí pro většinu území až do rána do 6:00.

„Stále se mohou vyskytovat bouřky, které mohou být doprovázeny i kroupami, případně přívalovými dešti, také nárazy větru,“ dodala Odstrčilová.

Lužicemi se prohnalo tornádo.
Na Břeclavsku udeřilo tornádo.

Tornádo zachytili lidé na fotografiích a videích, které kolují po sociálních sítích. Podle webu, který vedou meteorologičtí amatéři spolupracující s ČHMÚ, bylo v Česku tornádo naposledy v září 2018.

Nejvíce postiženými obcemi jsou Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice. V Moravské Nové Vsi zničila bouře podle starosty Marka Košuta snad stovkám domů. V místě jsou převrácená auta. Polovina obce Hrušky je podle místostarosty Marka Babisze prakticky srovnaná se zemí. V Lužicích podle místostarosty Jakuba Buchty je zasažená asi třetina obce a je nutná evakuace části lidí do sokolovny. Mikulčice podle starostky Marty Otáhalové vypadají jako po válce. V Mikulčicích bouřka převrátila autobus, podle dostupných informací jsou čtyři zranění. 

Nejzasaženější obce byly uzavřeny

V Hruškách už je situace stabilizovaná. V ostatních obcích stále pracují jednotky integrovaného záchranného systému na záchraně lidského života. Kraj od půlnoci vyhlašuje stav nebezpečí pro Břeclav a Hodonín.

„Pro ORP (obce s rozšířenou působností) Břeclav a Hodonín budeme vyhlašovat stav nebezpečí, abychom mohli dělat rychlé kroky. Krizový štáb bude stále zasedat. Nejdříve musíme zmapovat situaci a zjistit, co je potřeba, jak pomoct. Je i řada dobrovolníků, kteří se na místo chtějí vydat, ale musíme to nechat na odbornících, protože jde o ohrožení života. My zřídíme krizovou linku, kam mohou lidé volat a nabízet pomoct, ale nejdříve ráno,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Dorazil jsem na krizový štáb Jihomoravského kraje, kraj vyhlásil stav nebezpečí pro ORP Břeclav a Hodonín,“ uvedl na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

S konkrétní pomocí zatím čeká i Brno. „Ozývají se nám hotely, že mají volné ubytovací kapacity, máme i slušnou potravinovou banku, takže nabídneme jídlo. Počkáme na aktuální informace z místa a nejpozději ráno pošleme posily tam, kam to bude třeba,“ řekla primátorka Markéta Vaňková.

Jihomoravský kraj, především Břeclavsko s Hodonínskem ve čtvrtek večer zasáhly velmi silné bouře s kroupami, které poničily domy, auta i zeleň. Objevil se vzdušný vír, zřejmě šlo o tornádo. Záchranáři evidují podle prvotních informací až 150 zraněných. Některé obce zůstaly odříznuté a evakuují lidi z poničených domů. Bez elektřiny je přes 30 000 míst. Kvůli spadlým elektrickým kabelům je neprůjezdná dálnice D2 nedaleko Břeclavi.

Až 120 tisíc domácností bez proudu

Po večerní bouři, která způsobila škody zejména na jihu Moravy, je v Česku bez dodávek elektřiny 121 000 odběratelů. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podobný počet míst bez proudu byl i po noční bouřce ze středy na čtvrtek. Aktuálně společnost EG.D ze skupiny E.ON uvádí 105 000 domácností bez proudu, ČEZ potom 16.000. Podle Havlíčka v tuto chvíli nelze provádět opravy, začne se s nimi v pátek v 7:00.

Hodinu před půlnocí EG.D uváděla, že na jihu Moravy má bez dodávek 30.000 odběratelů. Nejpostiženější jsou obce severně od Hodonína. Poblíž dálnice D2 spadlo několik podpěr vedení velmi vysokého napětí mezi Břeclaví a Hodonínem, informoval ČTK mluvčí firmy Roman Šperňák. Elektřinu nemělo také 16.000 míst ve Zlínském kraji a 9000 na Vysočině v okolí Pelhřimova. Od 21:00 se počet domácností bez proudu na jihu Moravy snížil, naopak přibylo jich na Zlínsku a na Vysočině.

„V souvislosti s bouří evidujeme pád několika podpěrných bodů na lince vedení velmi vysokého napětí 110kV mezi Břeclaví a Hodonínem poblíž dálnice D2 a omezené dodávky elektrické energie do rozvoden Tvrdonice, Břeclav-dráhy a Pánov,“ uvedl Šperňák. Pracovníci firmy v terénu zjišťují rozsah škod.

Společnost ČEZ do večera obnovila všechny dodávky do míst, kde škody způsobila noční bouře ze středy na čtvrtek. Po večerní bouři jí ale přibyly další tisícovky míst bez dodávek, a to na Frýdecko-Místecku, Rakovnicku, Lounsku a Kladensku. Společnost bude v noci pracovat na obnovení dodávek, ale pouze na místech, kde to nebude pro pracovníky nebezpečné, uvedla mluvčí Soňa Holingerová.

Autor: