• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Kaddáfí v Římě rozbije stan

Česko

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí poprvé za 40 let svojí vlády přijede do Itálie. Jeho návštěva má především napravit vztahy obou zemí a rozšířit vzájemný obchod.

ŘÍM/PRAHA V největším parku italské metropole má dnes vyrůst obří stan, ve kterém bude přijímat svoje hosty libyjský lídr Muammar Kaddáfí. Na čtyřdenní státní návštěvu Itálie přijede (jak je ostatně jeho zvykem) se vší slávou. Doprovázet ho bude až 300 lidí.

„Itálii to bude hodně stát, ale jak všichni vědí, Libye je pro Řím velmi důležitá,“ citovaly zpravodajské servery nejmenovaný italský zdroj. A libyjský vládní list ke Kaddáfího připravované cestě napsal: „Po čtyřicet let bylo pravděpodobnější, že Kaddáfí navštíví Saturn než Řím.“

Italsko-libyjské vztahy byly skutečně po mnoho let velmi napjaté, a proto je oficiální návštěva Libyjského vůdce pro Itálii historickou událostí. Libye byla Italy okupována od roku 1911, než se v roce 1930 stala italskou kolonií. Po krátkém období pod správnou Francie a Velké Británie vyhlásila Libye v roce 1951 nezávislost. Teprve loni byla mezi Libyí a Itálií podepsána smlouva, která udělala definitivní tečku za koloniální minulostí obou zemí. Itálie se v ní zavázala k miliardovým investicím, které mají Libyi odškodnit za třicet let italské kolonizace. Libye na oplátku slíbila, že pozastaví příliv běženců na území Itálie. Podle slov italského premiéra Silvia Berlusconiho navíc Itálie získala větší přístup k libyjským zásobám ropy a plynu.

Řím po celé čtyři dny ochromí přísná bezpečnostní opatření, protože bojovníci za lidská práva připravují proti Kaddáfího návštěvě protesty. Během svého pobytu v Itálii se má Kaddáfí setkat s Berlusconim, prezidentem Giorgiem Napolitanem a se šéfy obou komor parlamentu. V pátek má ještě přijmout ředitele významných obchodních firem a studenty.

Ještě stále není jisté, jestli se Kaddáfí v Římě setká s početnou komunitou libyjských Židů. Od roku 1967 jich bylo z Libye vyhoštěno asi šest tisíc a nyní žádají navrácení majetku, který jim byl po útěku z Libye zabaven. Schůzku inicioval sám Kaddáfí, ale první navržený termín, který připadal na 13. června, Židé odmítli, protože v ten den slaví šábes. „Libyjští a římští Židé se nebudou podřizovat a znesvěcovat šábes. Pokud nebude navrženo jiné datum, setkání se neuskuteční,“ citovaly zpravodajské servery Shaloma Tshuvu, hlavního představitele židovské komunity v Římě. Židé navíc Kaddáfího podezírají, že se s nimi chce setkat pouze z propagandistických důvodů, a ne proto, aby vyslyšel jejich požadavky.

Na závěr Kaddáfího návštěvy se má uskutečnit ještě jedna schůzka, kterou si Kaddáfí výslovně vyžádal. Podobně jako se během oficiální návštěvy Francie v roce 2007 setkal s tisícovkou francouzských žen, také nyní si na audienci „objednal“ 700 významných Italek. Mezi pozvanými ženami je například italská ministryně pro rovné příležitosti Mara Carfagnová. Když loni tuto bývalou modelku dosadil Berlusconi do úřadu, v Itálii to vyvolalo vlnu nevole.

Libyjský vůdce se do Itálie vrátí ještě jednou příští měsíc. Jako hlava Africké unie se zde zúčastní summitu G8 v L'Aquile, na který přijede i americký prezident Barack Obama.

***

Velkolepý doprovod Na svoje cesty do zahraničí jezdí libyjský vůdce Kaddáfí ve velkém stylu. Na oficiální návštěvu do Francie v roce 2007 přijel s pěti letadly, několika opancéřovanými limuzínami a velbloudem. Vždy s sebou přiváží velký stan, ve kterém přijímá návštěvy. Jak před nedávnem řekl, je to připomínka jeho nomádských kořenů. S Kaddáfím jezdí i skupina žen. Říká se jim Amazonská garda a tvoří diktátorovu ochranku. Kaddáfí tím podle svých slov dokazuje, jak Arabové respektují ženy.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás