Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalouda se může učit rusky

Česko

Fotbalový záložník Brna se dnes zřejmě stane hráčem ruského klubu CSKA Moskva

PRAHA Největší přestup zimy z české fotbalové ligy do zahraničí se uskuteční paradoxně až v polovině března.

Dvacetiletý záložník Brna Luboš Kalouda by měl dnes, kdy v Rusku končí přestupové období, podepsat smlouvu v tamním CSKA Moskva. Dres ruského klubu by měl oblékat následujících pět let. „Nepředpokládám žádné komplikace, Kalouda je už s klubem domluvený i na smlouvě,“ potvrdil hráčův manažer Viktor Kolář.

Brno si původně talentovaného fotbalistu cenilo na zhruba 150 milionů korun, a přestože přestupová částka bude nakonec výrazně nižší, stane se určitě nejdražším hráčem, který v této sezoně zamíří z domácí soutěže do zahraničí. „Největší roli v rozhodování Rusů určitě sehrálo to, že Kalouda byl členem úspěšné reprezentace do 20 let,“ připomněl Kaloudovu stříbrnou medaili z juniorského šampionátu trenér Jaroslav Hřebík, který před čtyřmi lety vedl Dynamo Moskva.

Ke stvrzení Kaloudova přestupu už chybí jen podpis spolumajitele Brna Romana Prose.

Sám hráč totiž kvůli zdravotním testům odletěl do Moskvy už včera. „Zástupci Brna odlétají do Moskvy s vírou, že se domluví. Každý přestup je ale i o určitých kompromisech,“ komentoval jednání Kolář.

Příběh o přestupu mladého záložníka totiž několik týdnů připomíná diplomatickou válku, v níž jako munice slouží vhodně načasovaná informace. Příkladem je i nečekané prohlášení Brna o údajném zájmu anglického Newcastlu právě ve chvíli, kdy Juventus Turín zvažoval, zda za téměř neznámého fotbalistu zaplatit tak vysokou částku. Italský klub nakonec od obchodu ustoupil, Brnu se přesto současnou formu Kaloudy podaří zpeněžit. Podle informací LN ale muselo při jednáních s CSKA Moskva proti původním plánům slevit.

Kalouda se tak stane už čtvrtým členem reprezentace do 20 let, kterému úspěch pomůže k zahraničnímu angažmá. Na rozdíl od bývalých spoluhráčů však jako jediný za svým prvním angažmá zamíří na východ. „Pohled hráčů na Rusko se ale v posledních letech změnil, nikdo už na něj nekouká skrz prsty,“ odmítl Kolář, že by se hráči do Ruska nechtělo.

V ruské lize, která startuje za tři dny, bude Kalouda ostatně už desátým Čechem. V Moskvě například působí Radoslav Kováč, Martin Jiránek, Roman Hubník nebo Tomáš Čížek. „Zpočátku Rusové brali téměř kohokoliv, hlavně hráče z bývalé Jugoslávie. Ale to už je pryč, Rusové se poučili a teď si vybírají hráče pečlivěji,“ vypozoroval Hřebík.

Trenér Gazajev české hráče zná Vedení CSKA Moskva Kaloudu sleduje od začátku února, právě kvůli němu se jeho zástupci osobně vypravili i na kyperské soustředění české reprezentace.

Velkou roli údajně sehrál i fakt, že trenér předloňského ruského mistra Valerij Gazajev má s českými hráči dobrou zkušenost – právě on před pěti lety do Moskvy přivedl Jiřího Jarošíka. „Jak znám filozofii Gazajeva, je to trenér, který si vybírá rychlé a agresivní hráče, kteří jsou silní v osobních soubojích,“ popsal Hřebík priority nového Kaloudova kouče.

I proto by mohl hráč, který v lize stačil odehrát pouhých 27 zápasů, v Rusku uspět. „Když už CSKA někoho koupí, určitě mu dá šanci. Je to pro Kaloudu dobrý krok, v létě by navíc do anglické ligy měli odejít možná až dva brazilští záložníci, takže Kalouda bude mít ještě větší prostor,“ vysvětlil Kolář.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat