• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Miroslav Kalousek asi povede stranu i příštích čtyřech letech | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Kalousek obhájil post předsedy KDU-ČSL

Česko
  •   13:31
PLZEŇ - Předseda lidovců Miroslav Kalousek podle očekávání obhájil na sjezdu strany v Plzni pozici předsedy KDU-ČSL. Získal 249 hlasů z 296 platných. Ve volbě neměl protikandidáta. Stranu povede po další čtyři roky.

Prvním místopředsedou KDU-ČSL delegáti zvolili Jana Kasala. Dostal 253 z 317 rozdaných volebních lístků. Proti Kasalovi, stejně jako proti Kalouskovi nikdo jiný nekandidoval.

Staronový předseda dnes v projevu před delegáty prohlásil, že strana obstála v obou vládních krizích při pádu Špidlovy i Grossovy vlády. Kalousek řekl, že cílem lidovců je dvouciferný volební zisk. Nynější preference lidovců se pohybují kolem osmi procent.

Lidovci podle Kalouska v době krizí obstáli, protože nekličkovali, neměnili názory a zůstali jednotní. KDU-ČSL neměla v době Grossovy aféry mandát mlčet a nekonat. "Zpochybnili bychom tím sami sebe i principy politiky, ve kterou věříme," řekl delegátům.

Kalousek připomněl, že před dvěma lety nastupoval do čela strany s cílem, aby politika KDU-ČSL byla čitelnější, srozumitelnější a jednoznačná.

"Jsem přesvědčen, že toto předsevzetí se nám daří naplňovat," soudí. KDU-ČSL musí nadále vystupovat jako "moderní demokratická konzervativní strana pravého středu". Tomu odpovídá i heslo, které vévodí sálu - "Sociální jistoty bez socialismu".

KDU-ČSL chce ve volbách zabránit vlivu komunistů a nabídnout voličům rozumnou alternativu mezi ODS a ČSSD.

Nejvíce hlasů získal Cyril Svoboda, posílilo postavení krajů
Nové vedení strany bude mít čtyřletý mandát. Lidovci se tak vrátí k modelu, který platil do roku 2001.

Po zvolení Kalouska a Kasala se největší boj strhl o pozice čtyř “řadových” místopředsedů. Kandidovali ministři zahraničí a dopravy Cyril Svoboda a Milan Šimonovský. Oba dva uspěli již v prvním kole volby. Svobodu volilo 196 z 319 hlasujících, Šimonovský přesvědčil 171 delegátů. 

Svobodovi se před sjezdem příliš nevěřilo. Nakonec ale získal nejvíce hlasů. Ve své kandidátské řeči kritizoval současný konfrontační styl politiky KDU-ČSL a vyzval k pozitivnějšímu přístupu.

"Před volbami se musíme více vyhýbat tomu, abychom vyvolávali konflikty a v konfliktech setrvávali. Lidé mají dost konfliktů," řekl. Podle něj by se strana neměla před volbami vyhýbat žádné možnosti spolupráce, mimo KSČM.

O zbylá dvě místa se utkali čtyři kandidáti. Ve druhém kole nikdo nezískal potřebnou nadpoloviční většinu. Z volby po něm vypadl europoslanec Jan Březina. Ve třetím kole pak byla poražena starostka Černošic Helena Langšádlová se 139 hlasy.

Posledními dvěma místopředsedy se nakonec stali dosavadní místopředseda Roman Línek se 170 hlasy a šéf moravskoslezských lidovců Pavol Lukša se 173 hlasy.

Registrovaných delegátů bylo na sjezdu celkem 324. Nejvíce, celkem 59 delegátů, má tradičně nejvýznamnější jihomoravská organizace, méně než deset delegátů mají naopak karlovarská, liberecká a ústecká organizace KDU-ČSL.

KDU-ČSL potvrdila volební lídry
Lidovci už také mají jasno, kdo je povede v jednotlivých volebních krajích. Celostátní výbor KDU-ČSL ještě začátkem sjezdu potvrdil posledních pět lídrů, kteří vzešli z několikaměsíčního procesu primárních voleb. Zbylých devět již schválil dříve.

volební kraj lídr kandidátky KDU-ČSL
Praha ministr zahraničí Cyril Svoboda
Střední Čechy poslankyně Vlasta Parkanová
Karlovarský kraj trenér František Straka
Liberecký kraj šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek
Královehradecký kraj poslanec Jiří Hanuš
Pardubický kraj poslanec Pavel Severa
Jižní Čechy předseda strany Miroslav Kalousek
Plzeňský kraj poslanec Jaroslav Lobkowicz
Ústecký kraj náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek
Jihomoravský kraj ministr životního prostředí Libor Ambrozek
Olomoucký kraj poslanec Tomáš Kvapil
Zlínský kraj poslankyně Michaela Šojdrová
Moravskoslezský kraj náměstek hejtmana Jiří Carbol
Vysočina první místopředseda strany Jan Kasal

Vedení výběr regionů respektovalo, jedinou výjimkou byl Ústecký kraj, kde místo tajemníka radnice v Krupce na Teplicku Františka Růžičky dal výbor na první místo náměstka ministra dopravy Jiřího Kubínka, původně druhého.

Topolánek: Chceme s vámi vládnout
Sjezd v Plzni postupně navštíví předsedové všech parlamentních stran, mimo komunisty, které nikdo nepozval. V neděli k delegátům promluví prezident Václav Klaus.

Předseda ODS Mirek Topolánek dnes lidovce kritizoval, protože podle něj vytvořili ČSSD “stafáž” pro faktickou vládu s komunisty. Zároveň ale šéf občanských demokratů vyslovil přání s křesťanskými demokraty spolupracovat.

"Počítáme s vaší podporou už dlouhodobě. Nesmíme dopustit, aby levice zařadila zpátečku (od demokratického vývoje)," uvedl jako první host volebního sjezdu KDU-ČSL.

Topolánek lidovcům slíbil, že on ani ODS nebude podporovat očerňovací kampaně. "Považujeme vás nejenom za soupeře, ale i potenciální partnery a přátele," konstatoval.

Delegáty sjezdu krátce pozdravil také šéf nemenší vládní strany Unie svobody Pavel Němec. Večer přijede do Plzně úřadující předseda Bohuslav Sobotka.

KDU-ČSL má 43 tisíc členů, průměrný věk člena strany je 62 let. "Je nás stále méně, podařilo se nám alespoň zpomalit tempo poklesu," komentoval počet Kalousek. Místních organizací mají lidovci 2176. Nejvíce v jihomoravském, olomouckém a zlínském kraji a na Vysočině.

Autor: