• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Kancléřka pyká za smířlivost k Polsku

Česko

Merkelová zažehnala krizi kolem vyhnanců s Polskem, bavorská CSU ji však za to tvrdě kritizuje.

BERLÍN/PRAHA Už to vypadalo, že se polsko-německé vztahy opět vrací do „doby ledové“, v níž byly v době nacionalisticko-populistické vlády bratří Kaczynských. Za prudkým ochlazením bylo opět jméno šéfky Svazu vyhnanců Eriky Steinbachové, která na velkou většinu Poláků působí kvůli svým častým slovním útokům na Polsko jako rudý hadr na býka.

Steinbachová se měla stát jedním ze třinácti členů vedení nadace „Útěk, vyhnání, usmíření“, která stojí za Centrem proti vyhánění, jež má z rozhodnutí spolkové vlády vzniknout v Berlíně. Polsko reagovalo velmi ostře, bývalý ministr zahraničí a osobní zmocněnec premiéra Donalda Tuska pro Německo Wladyslaw Bartoszewski vyzval Merkelovou ke stažení Steinbachové z čela nadace.

Čtvrtého března po setkání Merkelové s Tuskem nakonec Steinbachová na svoji účast rezignovala, ale její místo v radě nadace zůstalo neobsazené.

Polská vláda to ocenila jako vstřícné gesto, byť nacionalistická opozice v čele s Právem a spravedlností Jaroslawa Kaczynského to označila za zcela nedostatečné.

Na Merkelovou se však snesla tvrdá kritika. A to i z pravicového křídla vlastní Křesťansko demokratické unie (CDU), v němž je Steinbachová, poslankyně Bundestagu, jednou z nejvýraznějších osobností. Odpor proti šéfce vyhnanců vyčetl Polákům v dopise i předseda parlamentu Norbert Lammert a postavil se tak proti kancléřce.

Nejtvrdší slova vůči Merkelové však zazněla od sesterské bavorské Křesťansko sociální unie (CSU), která tradičně hájí zájmy vyhnanců z Polska a Česka. „V tématech kolem papeže a ve sporu o Eriku Steinbachovou došlo k lapsům,“ prohlásil na adresu kancléřky šéf poslanců CSU v Bundestagu Peter Ramsauer.

Zatímco svojí kritikou papeže kvůli rehabilitaci popírače holokaustu biskupa Williamsona porušila kancléřka tabu, tím, že se nezastala Steibachové, vyvolala vlnu pobouření. Bavorský premiér Horst Seehofer dokonce označil postoj Merkelové za „zahanbující“. „Nelíčené a přímo agresivní vměšování sousední země do německých rozhodnutí není přijatelné a odporuje tolik zapřísahanému evropskému duchu,“ kritizoval Seehofer smířlivost Merkelové v rozhovoru pro list Münchener Merkur.

***

„V tématech kolem papeže Benedikta XVI. a ve sporu o Eriku Steinbachovou došlo k lapsům.“

Autor: