130 let

Kandidovat může i děd Vševěd

Česko

Volební zákon nepočítá s podvodníky. Lidé mohou kandidovat, aniž o tom vědí.

A strany mohou v boji o hlasy riskovat a nominovat na zadní místa i neexistující kandidáty.

BRNO O tom, že kandiduje ve volbách za Nezávislé demokraty, se Magdalena Horváthová dozvěděla v pondělí od redaktorů LN. Na kandidátní listině strany pro městskou část Brno-střed jsou i jména jejích sousedů, kteří nejsou k zastižení nebo údajně žijí v cizině. Ani oni o své kandidatuře nemusejí vědět. Pokud vůbec existují.

Případ potvrdil, že zákon nezná prověrku totožnosti kandidátů. Radnice, které kandidáty registrují, totiž neprověřují, zda jde o existující lidi. A nedělá to ani statistický úřad. „Vychází se z toho, že zmocněnci stran předkládají čestná prohlášení. A jejich falšování by bylo trestné,“ potvrdil LN Václav Henych, který má na ministerstvu vnitra volby na starosti. Podle něj je podobný krok i rizikem pro politické strany, které by mohly podvodem přijít o důvěru voličů.

V případě Magdaleny Horváthové se tak na to, že sama o své kandidatuře neví, přišlo náhodou. Stejně jako o čtyři roky dříve zjistil advokát Steve George, že je bez svého souhlasu na kandidátce téže strany také v obvodu Brno-střed.

Místopředseda uskupení Petr Hudlík však tvrdí, že mají vše v pořádku, prohlášení jejich kandidáti podepsali a jde o cílený útok. „Poté co byly zveřejněny informace o možných nesrovnalostech, nás ujistil, že od všech kandidátů nám předloží podepsané prohlášení. Tvrdí, že se ho novináři snaží pošpinit, protože má před volbami dobře našlápnuto,“ sdělil včera krajský koordinátor strany Suverenita Libor Matouš.

Právě Suverenita v Brně s Nezávislými demokraty sestavila společné kandidátky. Každá nominovala svoje lidi, navzájem si je neprověřovaly. Teď na to může Suverenita doplatit.

Na to, že konkrétní člověk nevěděl o kandidatuře či neexistuje, by se „úředně“ přišlo až v případě zvolení, kdy by měl složit slib. Jenže to je málo pravděpodobné, podobní kandidáti dělají „křoví“ v dolní části kandidátky. Systém komunálních voleb zvýhodňuje strany, jež obsadí všechna místa kandidátek.

Řešením by bylo, pokud by prohlášení kandidáta muselo obsahovat úředně ověřený podpis. Takový člověk by se musel legitimovat, ale i zaplatit poplatek. A na takovou změnu politici nepřistoupí, takže dotaženo do absurdní roviny může kandidovat třeba děd Vševěd či jiná filmová postava. Uvede-li potřebný věk.

V případě Brna-středu však zřejmě dojde i na policejní vyšetřování. Podle informací LN na úřadě Brna-středu uvažují o trestním oznámení, policie by pak mimo jiné srovnávala podpisy na registracích s podpisy osob, které jsou například na občanských průkazech.

***

VOLEBNÍ TRESTY

* Podle trestního zákoníku hrozí tomu, kdo padělá údaje v dokumentu souvisejícím s volbami nebo referendem anebo vědomě použije takového dokumentu jako pravého, šest měsíců až tři roky vězení.

* Problém je v tom, kdo má dát impulz policii k vyšetřování.

Radnice totiž mají při volbách jen zákonem vymezená oprávnění, a mezi těmi není kontrolovat, zda podpisy na prohlášeních, která museli kandidáti odevzdat, jsou pravé a zda tito lidé existují.

* Policie přesto několik podezření na trestné činy spojené s mařením voleb řešila. Policisté z Brna od roku 2004 evidují sedm podobných oznámení, ale jiného charakteru: například obvinění člena volební komise druhým z toho, že do urny házel falešné lístky. Všechny po čase odložili.

Autor: