Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ukrajincům vstup zakázán? Cedule v pražském Karlíně vzbudily emoce. Šlo o podvrh, brání se majitelé

Karlínský obchod Inside Fashion market, který měl dle očerňujících fotek šířených na sociálních sítích zakazovat vstup Ukrajincům. Není to však pravda. foto: Dominik Stein, iDNES.cz

„Ukrajincům vstup zakázán!“ mělo podle fotografií stát na cedulích ve výlohách dvou obchodů v pražském Karlíně. Tuto informaci sdílel i anglicky píšící portál Prague Morning. Snímky ale byly podvodné, nic takového obchody nehlásaly. Policie zatím oznámení nedostala.
  15:50

„Jsme šokováni. Viděli jste podobné cedule ve městě?“ stálo v twitterovém příspěvku Prague Morning, který je již nyní smazán. Jak ale reportéři portálu iDNES.cz zjistili, když vyrazili na místo informaci ověřit, celá kauza je smyšlená.

Twitterový příspěvek Prague morning šířící podvodné fotky, které očerňovaly obchody v pražském Karlíně ze zákazu vstupu Ukrajincům.

„Je to fake, odpovídám tady na to celý den,“ uvedla paní Marcela, majitelka obchodu Punčocháče Karlín, jednoho z dotčených krámků. Na místě ve výloze, kde měl být údajně nápis zveřejněn, opravdu cedule je, ale odkazuje na webové stránky obchodu. „To, že jde někdo okolo a vyfotí si mou výlohu, tak s tím bohužel nic nenadělám,“ doplnila.

„Velmi nás to mrzí, lidé se spojují na sociálních sítích a tam nás nevybíravě kritizují,“ uvedla paní Marcela s tím, že její manžel již šel na policii celou záležitost nahlásit. Mluvčí policie Violeta Siřišťová na dotaz uvedla, že policie o incidentu ví, zatím ale žádné oznámení oficiálně nepřijala, jelikož ohlašovatel se ještě nedostal na řadu.

Obchod paní Marcely prý spadá pod větší firmu, která ji již kontaktovala, protože se na podnik začaly množit na internetu nelibé recenze.

„Xenofobní proruští šmejdi!“ píše například na Facebooku obchodu uživatel Pavel Dvořák, který obchod ohodnotil nejnižší známkou. „Rusofilní hňupové,“ píše v recenzi pro změnu na vyhledávači Google uživatel David Valenta. Na Twitteru pak uživatelé pod příspěvkem Prague Morning vyzývali k bojkotu takovýchto obchodů.

„Teď akorát jsem si přečetla, že jsem proruská, no, lepší to ani neříkat,“ doplnila majitelka obchodu specializovaného na dámské prádlo téměř se slzami v očích. Ten, kdo to podle ní udělal, si neuvědomuje následky. Majitelka obchodu nemá tušení, kdo mohl mít úmysl ji poškodit a deklarovala, že soucítí s lidmi zasaženými válkou. Stejně jako druhý obchod dementovala informaci alespoň na sociálních sítích.

Příspěvek obchodu Punčocháče Karlín dementující celé obviněné na Facebooku....
Obchod Punčocháče Karlín, který se stal obětí podvodu.

Příspěvek obchodu Punčocháče Karlín dementující celé obviněné na Facebooku. „Toto je realita!!!! Příspěvek na stránce Prague Morning byl fake a v tuto chvíli už na stránce není. Všichni jsou u nás vítáni,“ píše se v něm.

Podobný příběh vypověděla i Lenka Vrzalová, matka majitelky obchodu Inside Fashion Store, druhého dotčeného podniku. „První člověk, kdo tu byl, tak byl asi Ukrajinec, protože nemluvil moc dobře česky. Držel tu fotku v ruce a já si myslela, že se chce zeptat na cestu,“ sdělila. Naštěstí se celá situace vysvětlila. Paní Vrzalová policii nekontaktovala, nevidí v tom smysl.

Cedule na výloze, kde mělo protiukrajinské sdělení viset, je celá zapadaná od pylu, takže je zjevné, že zde v poslední době žádná jiná nebyla a zveřejněný snímek tak byl s největší pravděpodobností fotomontáž.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat