23. října 2018 12:41, aktualizováno  15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo byl padlý voják v Afghánistánu? Špičkový český kynolog, který nezkazil žádnou srandu

Padlý rotný Tomáš Procházka se svými psy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padlý rotný Tomáš Procházka se svými psy. | foto: Facebook Tomáše Procházky

PRAHA Česká armáda v pondělí přišla přímo na misích v Afghánistánu již o čtrnáctého vojáka. Vůbec poprvé padl v boji ve válkou zmítané zemi český psovod. Dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka z Centra vojenské kynologie Chotyně patřil v tomto oboru k tuzemské špičce.

Pieta za padlé vojáky

Padlý voják, jenž se stal obětí střelby afghánského vojáka na základně Šindánd v provincii Herát, odjel na šest měsíců dlouhou misi letos 28. srpna. Šťastného návratu z islámské republiky, kde pomáhal 601. skupině speciálních sil, se však již nedočkal.

Rotný, který žil s rodinou v severočeském Hrádku nad Nisou, choval v soukromí několik belgických ovčáků. Pravidelně s nimi sbíral úspěchy na republikové úrovni ve sportu zvaném mondioring, který kombinuje tři kynologické disciplíny: poslušnost, skoky a obranu. Vyznačuje se tím, že figuranti při něm mají místo vycpaného rukávu ringový oblek. Psi tak mohou kousat na celé tělo.

Na misi v Afghánistánu pak měl Procházka s sebou dva služební psy, oba křížence zmíněné rasy. Bred byl vycvičen na strážní službu, Doky na vyhledávání výbušnin. Jeden z nich, zatím není zřejmé který, byl dle slov mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška v době útoku na korbě střelbou zasaženého vozu Toyota Hilux.

Podle informací serveru Lidovky.cz se obě zvířata vrátí do Česka. „Skutečnost, že zůstali bez psovoda pochopitelně zaznamenají a budou nějaký čas smutní,“ řekl redakci nejmenovaný znalec kynologie.

Vojenský kynolog Tomáš Procházka, který zemřel loni v říjnu na misi v...

Podle jednoho z kolegů byl Procházka u chotyňské jednotky velmi populární a nezkazil žádnou srandu. „Jednalo se o jak výborného člověka, tak dobrého kynologa. Byl jeden z těch lepších psovodů,“ uvedl na jeho adresu Andrej Vítek, náčelník Centra vojenské kynologie, které se zaměřuje na výcvik strážních a hlídkových psů a psů na speciální pachové práce.

Podle Vítka šlo pravděpodobně o vůbec první smrt českého psovoda v Afghánistánu. „Nevím z minulosti o žádném takovém incidentu,“ řekl serveru Lidovky.cz. Smrtí rotného Procházky, který bude in memoriam povýšen ministrem obrany Lubomír Metnarem na štábního praporčíka, česká armáda zároveň přišla o jediného kynologa nasazeného v současnosti na tamní misi.

PSALI JSME:

V nelítostném boji proti teroristickým organizacím jsou přitom psovodi se svými čtyřnohými parťáky cennými pomocníky. „Pokud je pes celý černý, vnímají jej muslimové jako posla ďábla,“ tvrdil vojenský kynolog Pavel Šmudla loni v rozhovoru pro knihu z armádního prostředí Ten druhý život.

Česká kynologie patří v dnešní době k absolutní špičce. Česko, a společně s ním ještě Slovensko, jsou považovány za největší dodavatele služebních psů na světě. Cvičení jsou ke dvěma účelům: vyhledávání a hlídkování.

„Je jedno, jestli jsou to výbušniny, drogy, či zbraně. Pes vyhledává to, co má rád. Neví, že má najít zbraň. Jen ví, že když ‚to’ najde, dostane odměnu – svůj oblíbený předmět,“ líčil Šmudla. „Kdybychom se mu mohli podívat do hlavy, tak bychom viděli, že nejde po pistoli či samopalu, ale ‚loví‘ svůj míček, svoji hračku.“ Hlídkoví psi jsou podle jeho slov určeni k „lovu“ lidí. Za ideální vojenské plemeno označil německého ovčáka.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz